Skauti oslaví 24. dubna svátek svého patrona svatého Jiří šátkem na krku i dobrými skautky

19. 4. 2024 Vše

Blíží se největší skautský svátek – 24. duben, svátek svatého Jiří, který je patronem skautů a skautek.

Slaví ho jako Skautský den a často při této příležitosti vyrazí do práce nebo do školy ve skautském šátku nebo kroji, oddíly pořádají slavnostní ohně, mše, společné darování krve, dobročinné kavárny a různá setkání aktivních i bývalých členů.
Ve světě se slaví svatého Jiří 23. dubna, u nás posunutím za svátek svatého Vojtěcha až o den později. I z toho důvodu nejde o „Mezinárodní den skautů“, jak se někdy mylně uvádí.

Svatého Jiří skautům za patrona zvolil zakladatel skautingu Robert Baden-Powell. Díky příběhu o draku, kterého – přestože vyzbrojený jen kopím – porazil, a zachránil tak obyvatele nedalekého města, je totiž svatý Jiří symbolem odvahy a vítězství dobra nad zlem, vzorem rytíře, který se nevzdává a vždycky chrání slabší.

Co chystají na tento významný den skautské oddíly v Česku?

Společné darování krve v ÚHKT (24.4.)
Skautský den v Ďáblicích (21.4.)
Dobročinná kavárna (22.-25.4., 15-18h, na faře, Kovářova 21/22, Praha 13)

Brno
Brunch ve Skautském institutu (24.4.)
Společné darování krve u sv. Anny (24.4.)
Slavnostní otevření kluboven v Tuřanech – vznikly z participativního rozpočtu města Brna (24.4.)

Společné darování krve, FN Olomouc (24.4.)

Městská bojovka (24.4.)
Skautská jízda tramvají (24.4.)

Brandýs nad Labem
Šifrovací hra pro skauty i veřejnost (20.4.)

Prostějov
Společná fotka u lavičky básníka a skauta Jiřího Wolkera

Otrokovice
Setkání generací a oslava 90 let skautingu (27.4.)

Turnov
Společný sraz skautů na náměstí (24.4.)

Chodov
Akce pro veřejnost v místní knihovně

Habartov
Pokládání základního kamene nové modulové klubovny (28. 4.)

A jak se skautingu v Česku daří?

Skautů a skautek u neustále přibývá, a to kontinuálně od roku 2006. Nyní má organizace Junák – český skaut celkem 76 711 členek a členů, tedy o více než tisícovku více než před rokem. Mezi nejčastější nováčky patří kategorie mladších světlušek a vlčat (dětí ve věku 7-10 let), kterých přibylo 5 640. Přidávají se ale také dospělí, kteří jako dobrovolníci pomáhají v jednotlivých oddílech – za minulý rok šlo o 444 nových členů. Nejvíce skautů a skautek je v Jihomoravském kraji, Středočeském kraji a kraji Praha, nejméně v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Největší nárůst členské základny zaznamenal kraj Vysočina, Středočeský a Pardubický kraj. V uplynulém roce vzniklo také 37 nových oddílů.
Po celé republice funguje více než 2 300 oddílů sdružených v téměř pětistovce skautských středisek.
Výsledky všech krajů najdete v základním přehledu registrace.

Kontakt:

Barbora L. Trojak | skautská tisková mluvčí | 731 403 647 |barbora.trojak@skaut.cz