24. duben – svátek skautů a skautek. Na světě jich je přes 50 milionů.

22. 4. 2014 Vše

Ve čtvrtek 24. dubna, na sv. Jiří, slaví skauti a skautky každoročně svůj svátek. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než 100 let. Oddíly i jednotlivci po celé republice se chystají svátek oslavit – speciální akcí nebo třeba tak, že stráví svůj školní a pracovní den ve skautském kroji či se šátkem na krku.  Skautek a skautů je po celém světě přes 50 milionů, skauting funguje v naprosté většině zemí světa.

Svatého Jiří za patrona všech skautů a skautek zvolil zakladatel skautingu Angličan Lord Robert Baden‑Powell – čtvrteční svátek se tak nebude slavit zdaleka jen v Česku. Nejen pro skauty a skautky je sv. Jiří připomínkou vítězného boje dobra se zlem a hodnot, jako jsou čestnost, pravda či statečnost.

„Skautský den se slaví nejrůznějšími způsoby. Někdo ve čtvrtek 24. dubna vyrazí do školy či zaměstnání ve skautském šátku či kroji, někdo pozdraví ostatní skauty na Facebooku, ale především se po celé zemi konají desítky setkání a dalších akcí, jak pro skauty, tak často pro veřejnost,“ uvedl místostarosta Junáka Petr Vaněk.

Například skauti v Plzni organizují každoroční setkání na náměstí T. G. Masaryka u pamětní desky skautských sester a bratrů, kteří byli pronásledováni nacisty a komunisty, v Beskydech se v sobotu 26. dubna uskuteční tradiční výstup na Ivančenu, kde bude sloužena mše biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem, břeclavští skauti a skautky spolu se zástupci města vysadí skautský strom, v Děčíně skauti již po osmé pozvou veřejnost na akci plnou aktivit a workshopů nazvanou Svatý Jiří pod zámkem, v Praze 8 zvou v sobotu 26. dubna na Skautský den v Ďáblickém háji.