Pro duši

Je běžné, že se čas od času setkáme s nějakou náročnou situací, a musíme ji vyřešit a srovnat se s těžkou zkušeností. Někdy to jde snadno, někdy to trvá měsíce. Teď ale měsíce v samotné náročné situaci žijeme. Nevídáme běžně kamarády a blízké, některé jsme ztratili, máme ustarané rodiče, cítíme obavy. Je úplně ok necítit se ok. Strach a stres jsou úplně normální reakcí na to, co se děje kolem.

Jako skauti a skautky bychom měli být připraveni. A právě proto je tu tento rozcestník. Abychom si uměli říct o pomoc, když nám není dobře. A abychom pomocnou ruku uměli podat.

Jak pomoci druhým

• Kamarádovi nebo kamarádce
  • Klukům a holkám v oddíle nebo družině
  • Centrum Locika přináší obrovské množství informací a tipů na témata, která jsou nyní velmi aktuální:
    • jak poznat úzkosti u dětí i u sebe
    • jak pomoci dětem se sociální izolací nebo stresem
    • jak se mohou děti cítit bezpečněji
    • jak postupovat, pokud by si děti chtěly ublížit
    • jak mluvit s dětmi, které mají strach, co to je empatické naslouchání
  • Skvělým zdrojem informací a rad je také Blog Linky bezpečí
  • V Junáku – českém skautu existuje také poradna jako podpůrná služba pro vedoucí. Pokud potřebujete poradit s nějakou situací v oddíle, napište na poradna@skaut.cz. V urgentních chvílích je tu vždy Skautská krizová linka 737 205 520.
  • Skautská křižovatka přináší detailní rozcestník podle jednotlivých situací, s nimiž byste se mohli u kluků a holek setkat: úzkost, panika, sebepoškozování, deprese, poruchy příjmu potravy, smrt blízkých nebo sebevražedné tendence.

Jak najít pomoc pro sebe

Jak o sebe pečovat

Jak se duševnímu zdraví věnovat během programu

5 rozhovorů o poruchách příjmu potravy

Dozvíte se, jak můžete v případě podezření na PPP u svých svěřenců vhodně zasáhnout, kam se obrátit pro odbornou pomoc.

Odkaz na celou sérii zde

Inspirace ze zahraničí: