Aktualizace k Světovému skautskému jamboree v Jižní Koreji

5. 8. 2023 Vše

Jak vypadá situace na Světovém skautském jamboree v Koreji? Je tam horko? Jak se tam mají skauti a skautky z Česka? Jsou v bezpečí? Chystají se odjíždět předčasně jako některé jiné kontingenty? Možná jste zachytili téma v médiích, zde přinášíme informace přímo z Koreje.

Aktualizace k Světovému skautskému jamboree v Jižní Koreji

Toto Jamboree je provázeno nepřízní počasí. Tábořiště bylo před startem podmáčené po deštích, nyní jej sužuje vlna horka. Příprava ze strany korejských pořadatelů nebyla dokonalá, některé problémy se odstraňují až za chodu. Horko působí některým účastníkům zdravotní potíže.

Světová skautská organizace navrhla předčasné ukončení akce, korejská vláda se rozhodla naopak posílit opatření zmírňující rizika, m.j. přistavením mnoha klimatizovaných autobusů pro ochlazení, úpravou části programu, posílením zdravotnického zajištění a dalšími cestami.

Některé kontingenty, například britský nebo americký, se rozhodly Jamboree předčasně opustit. Zbytek času v Koreji stráví v hotelovém ubytování v Soulu. Jsou toho názoru, že je to v zájmu bezpečí jejich účastníků i dospělých dobrovolníků. Česká výprava touto cestou nejde.

Čeští skauti jsou v pořádku. Hodně pijí, nosí pokrývky hlavy, tráví část dne ve stínu, vedoucí o ně pečují a významné zdravotní obtíže se jim vyhýbají. Jsou v kondici a užívají si akci, snídají s Japonci, tančí s Kolumbijci, hrají s Keňany. Jsou v kontaktu s rodiči v Česku.

Dobrovolníci české výpravy odvádějí ve ztížených podmínkách skvělou službu. Od začátku upozorňovali pořadatele na slabiny a pomáhali je řešit, starají se o bezpečí našich účastníků. Na skautech i na vedoucích je poznat, že je skauting naučil řešit výzvy s veselou myslí.

Česká výprava, stejně jako naprostá většina ostatních, zůstává na Jamboree a neplánuje předčasný odjezd. Zároveň má v záloze krizové scénáře, vytvořené ve spolupráci se skautským ústředím v Praze a s využitím pokračující vstřícné podpory od české ambasády v Soulu.

Světová i česká média o situaci na Jamboree v posledních dnech informují, ne vždy s přesnými informacemi. Čeští novináři se mohou jako vždy obracet na skautskou mluvčí Barboru Trojak na barbora.trojak@skaut.cz nebo 731 403 647. Fotografie jsou i na profilu World Scout Jamboree – Czech Contingent.

Na Jamboree je minimum evropských novinářů, ani velká média (BBC, Reuters) na místě nemají reportéry a spoléhají občas na informace z druhé ruky. Reportéra na místě ale má Český rozhlas a Jakub Lucký je k dispozici i jiným médiím. Tel. 702 259 730, WhatsApp 724 919 505.

Jamboree v Koreji přineslo zatím různé obtíže, česká výprava se s nimi ale dobře vypořádává a čeští skauti a skautky si v Koreji užívají to, za čím vyrazili, i když ve ztížených podmínkách. Na další změny situace je kontingent připraven opět reagovat. Buď připraven!

Světové skautské jamboree probíhá od 1. do 12. srpna 2023. Přijelo na něj 43 tisíc skautek a skautů ze 150 zemí celého světa. Z Česka dorazilo 420 skautek a skautů, účastníků ve věku 14 až 18 let a dospělých dobrovolníků. Jamboree je setkání plné poznávání, radosti a výzev. Děkujeme všem dospělým skautským dobrovolníkům za to, jak se k výzvám staví a jak skvěle mladší účastníky podporují.

Fotografie a video pro vaše využití:
Ke stažení v této složce.
Autor fotek: Petr Kalousek
Autori videí: Lukáš Krbec