Betlémské světlo dorazí do Česka 9. prosince. O týden později ho skauti rozvezou po celé zemi

1. 12. 2023 Vše

Betlémské světlo přivezou letos čeští skauti a skautky z Lince v sobotu 9. prosince. 16. prosince ho pak dobrovolní skautští kurýři rozvezou vlaky po celé zemi. Od tohoto dne bude k dispozici na celé řadě lokálních akcí. Rozvoz a roznos Betlémského světla je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Každý rok se do akce zapojují stovky skautských dobrovolníků.

Cestu z Betléma do Rakouska absolvoval plamínek letecky a již nyní je v Rakousku. Kvůli sitauci na Blízkém Východě tentokrát neletěla delegace do Izraele, ale světlo v Chrámu Narození Páně v Betlémě zapálila místní dívka Pillar Jarayseh, poté bylo dovezeno do Ammánu a odtamtud putovalo letecky do Rakouska, kde ho převzalo Dítě světla Michael Putz. Desetiletého studenta vybrali organizátoři, protože je nadšeným skautem a dobrovolným hasičem.

9. prosince předají Betlémské světlo rakouští skauti skautským delegacím z celé Evropy, letos netradičně v Linci. Ceremoniál spojený s ekumenickou bohoslužbou proběhne v Katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie v centru města. Odsud čeští skauti přepraví Betlémské světlo vlakem přes Vídeň do Brna. Delegace českých světlonošů má v plánu využít vlak s označením RJ 372 Vindobona, který má plánovaný příjezd na brněnské hlavní nádraží ve 20:36.

Foto: Radek Hanskut, Člověk a víra

O týden později se světlo díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celém Česku prostřednictvím vlaků.

– vlakové trasy s jednotlivými příjezdy i stovky místních akcí jsou k vyhledání na www.betlemskesvetlo.cz
– pro plamínek je třeba vyrazit s vlastní lucerničkou, olejovou lampou, petrolejkou nebo jinou nádobou, která chrání před větrem

– v jednotlivých stanicích mají kurýři velmi málo času – prosíme, nezdržujte je, aby vlaky nenabíraly zpoždění

O šíření vánočního plamínku u nás se skauti a skautky starají již více než 30 let, poprvé doputovalo do tehdejšího Československa po pádu komunistického režimu, a to do Českých Budějovic a do Prahy. Pod sochu sv. Václava dorazilo díky exilovým skautům z Rakouska, kteří tak v prosinci 1989 spolu s těmi českými oslavili fakt, že se konečně dočkali svobody. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. Netrvalo dlouho a předávání světla se odtud díky skautským organizacím rozšířilo do celého světa.V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa a od té doby se koordinaci akce v Česku věnují.

Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství i v náročných chvílích, které prožíváme v posledních letech. Připomíná nám, že pevné blízké vztahy a vzájemná pospolitost jsou tím, na čem může zdravá společnost stát. Stejně jako vánoční plamínek, ty nejdůležitější věci jsou křehké a vyžadují naši pozornost.

Foto: Radek Hanskut, Člověk a víra

Organizujete místní akci spojenou s rozdávání Betlémského světla?

–  Pomocí online generátoru na  generator.skaut.cz/​bs můžete vytvořit pozvánku na Betlémské světlo s několika druhy grafiky a doplnit vlastním textem pro online platformy nebo pro tisk. Generátor umožňují vytvořit rychlé pozvánky ve více formátech pro sociální sítě nebo e-maily.
– Na obchod.skaut.cz/​vanoce/​betlemske-svetlo jsou k dispozici nové pohlednice a plakát, kapesní kalendáře, samolepka na lucernu s logem Betlémského světla, placky, záložky nebo razítka.

– Nezapomeňte svou akci přidat na mapu, aby se o ní lidé mohli dozvědět! https://www.betlemskesvetlo.cz/rozvoz-a-mistni-akce/

Chcete si zazpívat novou píseň o Betlémském světle? V této složce najdete text písně, nahrávku i text spolu s akordy na kytaru.

Kontakt pro Brno:

Vít Burian, tel.:  603 997 337  , e-mail: mluvci@betlemskesvetlo.cz

Kontakt pro celostátní média, Prahu
Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí, tel.: 731 403 647, e-mail: barbora.trojak@skaut.cz

Hlavní koordinátor Betlémského světla:
Jiři Dorazil – Alex, tel.: 777 212 108, e-mail: betlemske-svetlo@skaut.cz

Fotografie pro využití při akcích nebo v tiskových výstupech jsou k dispozici ZDE.