Skauti přivezou Betlémské světlo do Česka 10. prosince. O týden později ho rozvezou po celé zemi

2. 12. 2022 Vše

Betlémské světlo přivezou čeští skauti a skautky vlakem z Vídně, moderní symbol Vánoc dorazí do Česka už po čtyřiatřicáté. V sobotu 17. prosince se pak vánoční plamínek díky dobrovolným skautským kurýrům rozšíří po celé zemi. Od tohoto dne bude k dispozici na celé řadě lokálních akcí.

Foto: Petr Macek

Cestu z Betléma do Vídně absolvuje plamínek letecky. 10. prosince ho pak rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy ve vídeňském kostele Neuottakring při ekumenické bohoslužbě. Odsud čeští skauti dovezou Betlémské světlo do Brna. Z Vídně pojedou světlonoši vlakem RJ 370 Vindobona, který do Brna dorazí v 18:36. Letošními světlonoši, kteří přivezou Betlémské světlo z Vídně do Česka, jsou Bronislav Špaňhel – Chicko a Anna Hustáková – Tkanička. K této čestné skautské službě byli vybráni mj. proto, že se letos aktivně zapojili do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Podobně byli loňští světlonoši z řad skautů odstraňujících následky tornáda.
Následující týden, 17. prosince, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách, jejichž přehled je na mapě na www.betlemskesvetlo.cz.

Betlémské světlo je předvánoční služba skautů a skautek společnosti. Je symbolem míru, naděje a přátelství i v náročných chvílích, které prožíváme v posledních letech. Připomíná nám, že pevné blízké vztahy a vzájemná pospolitost jsou tím, na čem může zdravá společnost stát.
Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě znamená stát se součástí nekonečného řetězu míru a radosti. “Letos více než kdy jindy vnímáme Betlémské světlo jako poselství míru a jsme v myšlenkách se všemi lidmi, na které dopadají důsledky válečných konfliktů, ať už na Ukrajině, nebo kdekoliv jinde na světě,” dodává hlavní koordinátor Betlémského světla Jiří Dorazil.

Tiskový mluvčí Betlémského světla
(Brno)
Vojtěch Žák, tel.: 775 636 658, e-mail: mluvci@betlemskesvetlo.cz

Skautská tisková mluvčí
(Praha, celostátní média)
Barbora Trojak, tel.: 731 403 647, e-mail: barbora.trojak@skaut.cz

Fotografie k vašemu využití najdete na našem flickru, prosíme o uvádění autorů.

Kde je možné získat Betlémské světlo?

Od 17. prosince až do Štědrého dne si lidé z celé republiky budou moci od skautů připálit svíčky nebo lucerničky na mnoha místech a lokálních akcích a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Skauti a skautky světlo umístí i do různých institucí a připravují spoustu akcí pro veřejnost. Přehled všech akcí a odběrných míst najdete na www.betlemskesvetlo.cz

Betlémské světlo pomáhají skautům rozvážet České dráhy a další dopravci. Projekt Betlémského světla má na starosti tým skautů a skautek z Brna.

Historie novodobé tradice

O šíření vánočního plamínku u nás se skauti a skautky starají již více než 30 let, poprvé doputovalo do tehdejšího Československa po pádu komunistického režimu. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do mnoha zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc znevýhodněným dětem. Netrvalo dlouho a předávání světla se odtud díky skautským organizacím rozšířilo do celého světa.V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa a od té doby se koordinaci akce v Česku věnují.

Foto Iva Mrvíková

Z Betléma přes Vídeň až k nám

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok kluk nebo dívka, kterým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska, kde tato novodobá tradice vznikla, absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu.

Dítětem světla byla letos vybrána Sarah z Lince, která roznáší světlo ostatním lidem ve svém městě a ve škole se nyní stará o jednoho z ukrajinských spolužáků. „Betlémské světlo je jednoduchý symbol, který přináší mnoha lidem radost. Prostřednictvím našeho ukrajinského spolužáka zažíváme, jaké to je, když nemáte klid vždy z první ruky,“ říká Sarah.

Praktické informace k Betlémskému světlu

Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?

Ideálním způsobem je lucerna, olejová lampa nebo obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou – cokoliv, co dobře ochrání plamínek před větrem a zároveň je bezpečné a nehořlavé. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli převzít.

Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před Štědrým dnem?

Brněnští koordinátoři Betlémského světla testovali různé způsoby uchovávání světla ve videu.

Chystáte nějakou akci spojenou s Betlémským světlem?

Využijte šablony a generátor pro tvorbu plakátků, pozvánek nebo cover fotek pro Facebook. Nebo si objednejte již vytištěné plakáty, samolepky, kalendářích a další propagační předměty ve skautském e-shopu.
Nezapomeňte svou akci přidat na mapu na www.betlemskesvetlo.cz!