Najít kamarády
zažít dobrodružství

Člověk v tísni spolu se skauty vybírá desátým rokem na školy v Africe, v etiopské Woininatě vyroste už patnáctá škola

9. 10. 2013 Vše

Člověk v tísni a Junák – svaz skautů a skautek ČR zahájili desátý ročník sbírky Postavme školu v Africe. Více než 800 skautek a skautů ve 37 městech po celé České republice pořádají akce a vybírají prostředky už na šestnáctou africkou školu.

Člověk v tísni spolu se skauty vybírá desátým rokem na školy v Africe, v etiopské Woininatě vyroste už patnáctá škola

foto: Radka Levá

Člověk v tísni a Junák – svaz skautů a skautek ČR zahájili desátý ročník sbírky Postavme školu v Africe. Více než 800 skautek a skautů ve 37 městech po celé České republice pořádají akce a vybírají prostředky už na šestnáctou africkou školu.

Patnáctá sbírková škola pro více než 500 žáků zároveň roste v etiopské Woininatě. Dobře na Čechy vzpomínají ale i v úplně první škole, kterou Člověk v tísni s pomocí skautské sbírky vybudoval před osmi lety v etiopském Asore. V ředitelně stále visí dopisy od skautů, kteří tehdy do Etiopie psali a mezitím tu vyrostly dvě nové školní budovy.
Skauti ze 40 oddílů připravili na podporu letošního ročníku sbírky řadu akcí. V Chocni tak například přichystali hudební festival Afrikafest, v Kamenici nad Lipou se bude stavět týpí, v Kostelci budou skauti vystavovat fotografie a promítat film, v Zápech na náměstí se usmaží africké placky inžara a v několika městech se bude vařit etiopská káva.

Díky sbírce Postavme školu v Africe postavil Člověk v tísni v Etiopii od roku 2005 již 14 škol pro téměř čtyři tisíce dětí. To by nebylo možné bez tisíců skautek a skautů ze stovek oddílů, kteří už od roku 2004 vybírají do kasiček na další etiopské školy. „Pomoc druhým je jedna ze základních hodnot skautingu a uspořádání charitativní sbírky je pro děti příležitostí si uvědomit, že pomáhat druhým a pozitivně změnit něčí život může každý z nás – a nezáleží na tom, jak jsme staří nebo bohatí. Vždyť už se nám společnými silami podařilo postavit 14 škol pro 4000 etiopských dětí! Pro většinu oddílů navíc sbírka neznamená jen postávání s kasičkou, ale samostatně vymyslet zajímavý tematický program, zaujmout a vtáhnout do problematiky osudu dětí na druhém konci světa také veřejnost,“ říká Michaela Čakrtová, koordinátorka letošní skautské sbírky.

V africké Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, nechodí do školy téměř každé druhé dítě a vládne zde 60% negramotnost. Nízká úroveň vzdělání chudobu jen dále prohlubuje. Situace se postupně zlepšuje, ale africké školáky neustále trápí přeplněné třídy,

Podpořte stavbu školy příspěvkem na sbírkové konto 222 444 555 / 0300
či posláním DMS AFRIKA na číslo 87 777 (Cena DMS je 30 Kč)
Více informací na www.skolavafrice.cz.