Najít kamarády
zažít dobrodružství

Dva tisíce dospívajících a čerstvě dospělých skautů a skautek se sejdou na Konopišti, chystá se Obrok 2019

15. 5. 2019 Vše

Od středy 22. května do neděle 26. května bude areál zámku Konopiště nedaleko Benešova dějištěm největší letošní skautské akce v Česku – Obroku 2019. Jeho program odráží důležité skautské principy: život v duchu hodnot, jež nás přesahují, pomoc společnosti a druhým a povinnost neustále se jako osobnost rozvíjet. 

Dva tisíce dospívajících a čerstvě dospělých skautů a skautek se sejdou na Konopišti, chystá se Obrok 2019

© Dominik David

Obrok je setkání pro skauty a skautky od 15 do 24 let plné zábavy a vzdělávání zároveň. Jde o největší celostátní skautskou akci v České republice, na níž očekáváme více než 2 tisíce účastníků. Skautům a skautkám přináší Obrok příležitost zúčastnit se zajímavých přednášek a workshopů, vyzkoušet adrenalinové, umělecké i duchovní aktivity, setkat se s významnými osobnostmi z různých oborů, pomoci v okolí a navázat přátelství s dalšími skauty z celé republiky.

V roce 2019 se koná jubilejní 10. ročník Obroku, jeho tematickou linkou bude historie skautingu u nás, tak úzce spjatá s pohnutými osudy české kotliny. Účastníci tak v pěti dnech zažijí založení a rozkvět skautingu, zákazy nacisty a komunisty i obnovení jeho svobodného fungování po Sametové revoluci. Více než roční přípravy akce má na starosti velký dobrovolnický tým: chystá program, řeší logistiku, komunikaci, finance, registraci, bezpečnost nebo jednání s úřady.

Ve stejném datu zároveň probíhají volby do Evropského parlamentu, ve kterých se v blízkém Benešově (pátek večer, sobota dopoledne, vila Kaťuška) chystají  stovky mladých skautů s radostí využít svého volebního práva. Očekáváme nejdelší voličskou frontu v celém Česku :).

Na Obrok se za skauty chystá řada zajímavých osobností: například Radkin Honzák, Tomáš Šebek, Kateřina Šimáčková, Václav Marhoul, David Černý, Eliška Podzimková, Epos 257, generál Petr Pavel, Miroslav Bobek, Václav Moravec, Czechitas, Jarmila Štuková nebo Marek Hilšer.

Foto: Štěpán Hašek

Jak to na Obroku vypadá?

Podívejte se do našich alb:

– https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157681820026242

 https://www.flickr.com/photos/skaut/albums/72157654398602701

Líbí? Na Obrok se můžete podívat i vy, výjimečně je totiž otevřen veřejnosti a to v sobotu 25. května, od 9 do 19 hodin, za sto korun.

Foto: Štěpán Hašek – Jmelí

Co se na Obroku děje?

Středa

– část účastníků přijde do areálu pěšky v rámci programu Putování

– akce začíná večer slavnostním ceremoniálem

Čtvrtek

– Vzlet: účastníci si můžou vybrat z desítek kreativních i sportovních aktivit (nízká i vysoká lana, slackline, biathlon, vodní aktivity, obří člobrdo, skákací boty, …)

– Služba: skauti a skautky se vydají do Benešova a jeho okolí, kde budou různými způsoby pomáhat místní komunitě (v lese, na farmě, v kostelech, hrát na kytary seniorům, připraví dětský den pro ZŠ, pomůžou v depu Posázavského Pacifiku apod.)

Pátek

– Besedy s pamětníky: 3 držitelé nejvyššího skautského vyznamenání, Stříbrného vlka, nejstarší skaut v Česku a další

– Osobní rozvoj: prostor pro získání nových dovedností, ve smyslu Služby sobě – rozvoje osobnosti

– Velká hra: hromadná bojovka pro všechny účastníky

– Večer skautských kapel

Sobota

– Expo: veletrh skautských projektů a kurzů, cílem je ukázat účastníkům, jaké možnosti se jejich věkové kategorii ve skautu nabízí.

– Netradiční sporty: akrobacie, nový cirkus, famfrpál, kinball, archery game a mnoho dalších

– Přednášky zajímavých osobností: celkem 40 přednášek a debat s významnými osobnostmi z nejrůznějších oblastí, od raketového inženýra po soudkyni Ústavního soudu, od umělců přes novináře

V neděli akce končí duchovním programem.

Foto: Petr Kalousek – Robinson