Najít kamarády
zažít dobrodružství

Ekologie v praxi? Skautky a skauti zahájili provoz unikátního ekologického střediska

3. 9. 2012 Vše

Po roce a půl stavebních prací skautky a skauti v sobotu 1. září slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Kaprálův mlýn u Ochozi u Brna. Mlýn se stane praktickou učebnicí ekologicky šetrného provozu. A ani milovníci přírody z řad veřejnosti nepřijdou zkrátka – účastníci programů či pobytových kurzů si budou moci osahat ekotechnologie, změřit si jejich účinnost a zjistit například, jaký je rozdíl ve spotřebě teplé vody při sprchování s rekuperátorem a bez něj. Že nevíte? Je tedy na čase vyrazit do Kaprálova mlýna!

Po roce a půl stavebních prací skautky a skauti v sobotu 1. září slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Kaprálův mlýn u Ochozi u Brna. Mlýn se stane praktickou učebnicí ekologicky šetrného provozu. A ani milovníci přírody z řad veřejnosti nepřijdou zkrátka – účastníci programů či pobytových kurzů si budou moci osahat ekotechnologie, změřit si jejich účinnost a zjistit například, jaký je rozdíl ve spotřebě teplé vody při sprchování s rekuperátorem a bez něj. Že nevíte? Je tedy na čase vyrazit do Kaprálova mlýna!

Díky evropským dotacím, které pokryly 90 procent nákladů, získali skautky a skauti možnost zachránit svoji základnu. Stavbu, kterou v údolí Říčky v roce 1939 koupil a přestavěl továrník Aleš Kaprál, věnovaly v havarijním stavu do majetku Junáka jeho dcery v roce 2007. Léta postupného chátrání si vyžádala náklady na stavbu ve výši 43 milionů korun, a projekt se tak stal největším v moderní historii Junáka. Po náročné rekonstrukci se nakonec za pomoci stovek dobrovolnických skautských rukou mlýn proměnil v moderní středisko ekologické výchovy nabité zelenými technologiemi.

Kaprálův mlýn, který jako první zařízení v postkomunistických zemích aspiruje na zařazení do celosvětové sítě skautských ekologických středisek SCENES, bude sloužit nejen skautům, ale i dalším neziskovým organizacím a školám a zájemcům o přírodu z řad veřejnosti. „Rádi u nás uvítáme i další neziskové organice nebo školy. V současnosti nabízí Kaprálův mlýn pět pobytových kurzů zaměřených na různé aspekty ekologické výchovy. Základna navíc leží v krásné přírodě Moravského krasu, takže je ke zkoumání přírody jako dělaná,“ uvedl vedoucí projektu Michal Medek.  S tím souhlasí i šéf správy CHKO Moravský Kras Leoš Štefka. „Jsme v jižní části Moravského krasu, v krásném území. A popravdě řečeno, správa, která se víc věnuje severní části CHKO, vítá, že se tu objevil partner, se kterým počítáme. Od Kaprálova mlýna si hodně slibujeme,“ dodal Štefka. 

V sobotu v 10. hodin dopoledne pozvaní hosté slavnostně, ale po skautsku, sekerou přeťali pásku, a otevřeli tak Kaprálův mlýn. Slavnostního otevření se zúčastnili například Stanislav Juránek a Ivo Polák, náměstci hejtmana Jihomoravského kraje. A nechyběli samozřejmě ani samotní skauti, přetnutí pásky proto přihlížel i starosta Junáka Josef Výprachtický.

V rámci dne otevřených dveří si návštěvníci mohli detailně prohlédnout celý mlýn. Skautky a skauti také přichystali pro návštěvníky v mlýně i jeho okolí doprovodný program. „Mimo soutěží pro děti se lidé mohli podívat i do nedaleké jeskyně Pekárna, která je známá pravěkými nálezy. Dobrovolníci tam předvedli, jak v jeskyni před 13 000 lety žili magdalénští lovci,“ vysvětlil jednu z mnoha atrakcí Ivo Brzobohatý z junáckého okresu Brno-město.

Více o projektu Kaprálův mlýn se dozvíte na webu www.kapraluvmlyn.cz.