Najít kamarády
zažít dobrodružství

Jak vypadala protiskautská propaganda za komunismu?

13. 11. 2023 Vše

Před 70 lety, v listopadu roku 1953, vyšla z dnešního pohledu fascinující příručka s názvem „Skauting ve službách podněcovatelů války.“

Čtenáři, kterými měli být hlavně vedoucí tehdejších pionýrů, učitelé nebo funkcionáři Československého svazu mládeže, se mohli dozvědět například, že:
◼️ Skauting je nástroj pro přípravu nové světové války.
◼️ Skauting je zdrojem špionů, diverzantů a nájemných vrahů.
◼️ Skauting je prostředek mezinárodní buržoazie k manipulaci a „ohlupování mladého pokolení“.

◼️ Skauting „hanebně využívá sklonů dětí k romantičnosti, odvádí je od práce a palčivých sociálních otázek, vede k toulání, snění a samotě a jeho cílem je nenávist k lidu a ke všemu pokrokovému”.

Ptáte se, proč taková kupa výmyslů vlastně vznikla?

Po komunistickém převratu v roce 1948 začala i skauty státní moc brzy pronásledovat jako nepřátele režimu a mimo jiné pomocí velkých a veřejných soudních procesů síť lidí stojících za svobodou a demokracií likvidovat. Skauting bylo podle komunistů potřeba zničit, skauty a skautky zastrašit, převychovat, zavřít do lágru nebo umlčet navždy.

Brožura je tak součástí celého systému, jak skauty vykreslit před veřejností jako nebezpečnou skupinu, s níž je nutné nemilosrdně zatočit. Manipulace byla maximální: v příručce se můžeme setkat i s citacemi souzených skautů, které se museli naučit zpaměti, aby si zachránili život, nebo s návodnými otázkami prokurátora. Ty pak „dokazují” vše, co si autor a komunistická moc přáli sdělit publiku.

Brožura je užitečná nejen jako předmět zkoumání doby totalitního komunistického režimu. Dají se na ní totiž pozorovat následující techniky politické propagandy, které jsou platné a používané i dnes:

◼️ Brožura vytváří falešný pocit „my versus oni“. Čtenáře na základě oslovení zahrnuje do skupiny „my“. Skauty naopak vykresluje jako nepřátele, příslušníky skupiny „oni“, se kterými je třeba bojovat.

◼️ Jednoznačně vymezuje, jaké názory, hodnoty a cíle má skupina „my“ (komunisté) a jak se odlišuje od skupiny „oni“ (skauti), což podporuje jednotu uvnitř skupiny „my“ a nepřátelství vůči skautům.

◼️ Popisuje skauty jako zdroj hrozby, jako ty, kteří chtějí zničit všechno, co je pro skupinu “my” důležité. Právě strach a pocit ohrožení vede k tomu, že lidé ovlivnění propagandou jsou ochotní schvalovat i extrémní řešení jako třeba i trest smrti pro členy skupiny „oni“.

◼️ Vytváří jasný obraz ideálního člena skupiny „my“ (třeba dobrý pionýr) a stanovuje normy pro správné chování v této skupině.

Brožura zdůrazňuje hodnoty míru, ale zároveň mluví o velkém nebezpečí, které představují nepřátelé ze skupiny „oni“, což může ospravedlnit použití násilných metod (na cestě k míru).

◼️ Skauti, nepřátelé, dostávají celou řadu nálepek, které je mají zbavit lidských vlastností – takzvaně je dehumanizovat. Díky tomu pak publikum nemusí cítit morální dilema pokud si přeje potlačení nepřátel jakýmkoliv způsobem.

Mezi bizarními řádky brožury „Skauting ve službách podněcovatelů války,“ které dnes lehko můžeme označit za výmysly, se skrývá i mnohé ponaučení – porozumět propagandistickým technikám je totiž skvělý způsob, jak se proti nim bránit. Propaganda může mít mnoho podob a je možné ji najít v jakékoliv historické době. Někdy je velmi lehce rozpoznatelná, jindy může pouze prezentovat pravdivé informace v kontextu, který slouží záměru autora – je ale dobré mít na paměti, že je ve všech svých formách vždy manipulativní. Každý z nás je (i v dnešní době) cílem propagandy a může být mnohem těžší ji odhalit, pokud je jejím zdrojem někdo, komu důvěřujeme.
Buďme připraveni!