Najít kamarády
zažít dobrodružství

Letošní jaro? Plné skautských dobrých skutků. Velký dobrý!

9. 7. 2018 Vše

Další ročník projektu Skautský dobrý skutek je za námi a zase stál za to! Napříč republikou proběhlo 54 skautských dobrých skutků, do kterých se zapojilo celkem 1 101 skautů a skautek z 53 oddílů/středisek. Tleskáme všem zapojeným a vy se s námi podívejte na některé z nich!

Letošní jaro? Plné skautských dobrých skutků. Velký dobrý!

Společně jde všechno lépe

Skautské oddíly umí leccos, mimo jiné i benefiční akce: pořádají sportovní setkání, koncerty nebo prodávají dobroty. Benefiční sbírky navíc zapojují všechny členy oddílu a třeba i jejich rodiče: takže kromě dobrého pocitu z pomoci těm, kteří to potřebují, si celý den pořádně užijí.

Máte rádi sladké? Co třeba taková kremrole? Čokoládový dort? Tak takovéhle mňamky se nabízely na náměstí v Hartmanicích, kde se skauti a skautky z 1. oddílu Gabrety ze skautského střediska Vydří stopa Sušice. Všechny dobroty upekly maminky členů střediska – a výtěžek? Ten putoval na konto Linky Bezpečí.

Takhle vypadá radost po vykonání dobrého skutku. 😊

 

Amálce, holčičce trpící ichtyózou – vrozenou vadou kůže, věnovali skauti a skautky ze Šumperka a okolí jejich V. Skautský benefiční koncert, konající se pár dní před svátkem sv. Jiří. Kromě symbolického poděkování všem, kdo věnují svůj volný čas práci s dětmi, pro Amálku vybrali 18 000 Kč.
📸 Více fotek od Michala Cikryta najdete v samostatném albu.

Benefiční koncert pro Amálku vykouzlil nejeden úsměv na tváři. ❤️

Udělat svět o trochu hezčím

Bohužel existují místa, kde městský mobiliář stárne rychleji a odpadky se hromadí tam, kam nepatří. Tato i jinak nevlídná místa si skautské oddíly berou do parády snad ze všeho nejraději a společně tak ti nejmenší i ti nejstarší uklízí odpadky, natírají lavičky, sází stromky či jinak rekultivují veřejný prostor.

Berušky z Nového Města na Moravě (1. roj světlušek Berušky) se rozhodly, že udělají jedno místo hezčím – místní Oboru. V Oboře se holkám a klukům za drobné pomoci jejich vedoucích povedlo natřít dvě lavičky, i odpadkový koš. A příští rok na jaře vykvetou i narcisky, které při vší práci Berušky zasadily pro radost sousedům.
📸 Další fotky z tohohle beruščího dobrodružství najdete zde.

Jedna beruščí lavička? Hned to bude! 🐞

 

Pomoci s úklidem vnitřních i vnějších prostor Zámek Liběchov se rozhodli skauti z Přístav Modrá kotva Liběchov. Díky nim zámek před zdejší Svatodušní poutí a dalšími veřejnými akcemi doslova prokoukl.
📸 Více fotek úklidu na zámku

Tahle práce byla určitě vidět!

 

Naučná stezka Třísov – Dívčí Kámen – Holubov bude pro procházející daleko hezčí než byla doposud. A proč? Protože 3. oddílu Holubov, ze střediska „Pod Kletí Holubov“ nebylo lhostejné, jak vypadá prostředí této stezky a rozhodli se jí pořádně uklidit.
📸 Vyražte na výlet a posuďte sami!

Jsme si jistí, že nepořádek neměl proti téhle partě žádnou šanci.

 

Haló haló! Hlásíme, že je uklizena městská část Brna Bosonohy. Opakujeme hlášení: Bosonohy uklizeny! Byly nalezeny pneumatiky, plastové lahve, obal od mobilního telefonu a další spoustu pytlů odpadku. Vše bylo odvezeno tam, kam patří. Děkujeme 13. středisku Hiawatha Brno, které si vzalo úklid na starost.
📸 Chybí vám obal na telefon? Ten nalezený bychom vám nedoporučovali.

… natož pneumatiky, které se v Bosonohách nalezly.

 

Proč má Město Dobříš veselé zastávky? My to víme! Skauti a skautky z místního střediska prof. Oliče se vrhli na lepší ochranu ptáků před nárazem do skleněných ploch zastávek. A nebyli na to sami – zapojila se i veřejnost.

📸Mrkejte na ně přímo na webu města!

Veselí skauti, veselé zastávky

 

Olomoučtí skauti a skautky z 6. oddíl Ždánice ŠvESTKA doplnili chybějící turistické značení, opravili lavičky na naučné stezce a zároveň poklidili okolí, kde pracovali, takže už se tam neztratíte ani v nepořádku, ani v prostoru.
📸 Jestli si namočili do barvy šátky nepoznáme, ale třeba to zjistíte podle fotek.

Píle především!

Pomoc společnosti

Často znamená čas, který věnujete druhým, mnohem víc než peníze nebo dary.

Skautky z 138. oddílu Modrý Klíč se proto vydaly do Domova sv. Alžběty, aby zpříjemnily seniorům čas čtením povídáním a zpíváním. A sázením kytiček do truhlíků jim domov ještě zkrášlily.
📸 Řekli bychom, že dobrá práce!

Pod mrakem rozhodně nebylo.

 

Skauti a skautky z Skauti Jirny uspořádali swap. Swap? Druhou šanci pro nevyužívané věci, akce, kam lidé přinesou své již nepotřebné věci a odnesou si to, co uplatní. Slovy organizátorů: “Kdokoliv mohl přinést cokoliv, co už nepotřeboval, aby si to někdo mohl vzít.”A co s věcmi, které zbyly? O to se postaral Moment Praha charity shop!
📸 Ještě štěstí, že fotky taky neodvezli. 😉

A kolik věcí doma nepoužíváte vy?

 

Ve skautu se učíme praktickým věcem. Šanci naučit se, jak to funguje na farmě, světlušky z Klecan (děvčata ve věku 8-10 let) rozhodně nepropásly. Během víkendu na BioFarmě Dolejší Mlýn přivoněly k životu na farmě, přiložily ruku k dílu a hlavně si víkend pořádně užily.

📸 Schválně: kolik na fotkách napočítáte zvířat?

I oslíci potřebují podrbat na zádech.

 

Světlušky z oddílu Sněhová vločka ze 7. skautského střediska Blaník se rozhodly, že strávit čas se seniory a zpříjemnit jim den zpěvem i vlastnoručně vyrobenými přáníčky je to nejlepší, jak pomoci. A my jsme pro!

My taky máváme! Všem, kteří se zapojili svými dobrými skutky 😊

 

Mnohem více velkých dobrých činů včetně fotografií najdete na Skautský dobrý skutek.

Děkujeme všem zapojeným do Skautského dobrého skutku 2018 a těšíme se na příští ročník!
A nezapomeňte: příležitost k dobrému skutku se dá najít každý den.

P. S. Oddíly, příští Skautský dobrý skutek proběhne od 19. dubna do 19. května 2019, klidně už si to pěkně zapište do oddílového kalendáře! Metodiku a další tipy najdete už teď na www.skaut.cz/dobryskutek