Jedenáct měsíců Hotelu Rakša

20. 2. 2023 Vše

Po téměř roce fungování skauti ukončili provoz hotelu, který nabízel ubytování rodinám, které uprchly před z území Ukrajiny před válkou.

Jedenáct měsíců Hotelu Rakša

Začátek března 2022: Ředitel Skautského institutu Miloš Říha – Šípek na svůj facebookový profil píše: „Připadá mi, že všechno velký začíná nenápadně. To mi tak volá před čtyřmi dny večer můj kamarád Honza Bárta, že pronajal hotel a že když to zvládneme se Skautským institutem koordinovat jako azyl pro nově příchozí z Ukrajiny, tak zaplatí provoz na několik měsíců. A že potřebuje odpověď do půlnoci. Vlastně úžasnej filantropickej počin. Tak vám hlavou proběhne spoustu, miliony, důvodů, proč se vám do toho nechce, vnitřně se složíte a zase seberete, zase složíte a zase seberete. Říkáte si, do čeho to zase zatáhnete tým. A pak prostě řeknete ano, jdeme do toho, protože si vzpomenete na všechny ty skvělý lidi z historie, který se na vás třeba už koukaj z nebe a tak nějak němě říkají, že teď je ten moment, kdy je třeba konat.“

Po čtyřech dnech už se dobrovolníci starali o hotel, ve kterém bylo ubytováno 216 lidí. Do týmu se za pár hodin přihlásilo 150 dobrovolníků. Po několika týdnech se k Hotelu Svojsík přidal ještě Hotel Rakša – pojmenovaný po skautce, která hrdinně vzdorovala komunistickému režimu i za cenu ztráty vlastní svobody. I druhý z hotelů se po několika dnech naplnil a i v dalších měsících nabízel střechu nad hlavou těm, které vyhnala válka a nenávist z jejich domovů. Do Hotelu Rakša dorazila i těhotná maminka krátce před termínem porodu. O pár dní později přibyl hotelu nový obyvatel, když se v Nemocnici U Apolináře narodila malinká Vladyslava.

Hotel kouskem domova

Konec ledna 2023: Hotel Rakša po téměř ročním fungování končí svou činnost. Dobrovolníci koordinovaní Skautským institutem tu za necelý rok zajistili ubytování pro více než čtyři stovky lidí prchajících před válkou. Pro všechny ubytované je dnes zajištěné stálé ubytování, mnozí mají zajištěnou i práci. Čtyři vedoucí hotelu, desítky dobrovolníků a recepčních, komunitní pracovnice a lektorky češtiny tu za celou dobu dohromady odvedli přes 7000 hodin práce.

“Do konců života lidí, kteří se v tomhle skautském hotelu potkali, bude existovat tolik společného. Možná nejvíc, že kousek domova je kdekoliv, kde jsou lidé dobré vůle,” říká k této aktivitě ředitel Skautského institutu Miloš Říha – Šípek. Jde o jeden ze silných příběhů pomoci a dobré vůle, které máme za sebou za posledních dvanáct měsíců, ve kterých naše životy doprovází slovo válka.

Tento příběh by nebyl možný bez společnosti Pale Fire Capital, která po celou dobu hradila provozní náklady hotelu, bez dobrovolníků, kteří za celou dobu na místě působili, i bez řady dalších podporovatelů a dárců. Za všechny děkujeme například: ealthFactory.cz za 1,5 tuny bio kojenecké výživy, IKEA za vybavení dětského koutku, Alza.cz za vysavače, mikrovlnky, telefony a další vybavení, Caretrade za spoustu hygienických potřeb, Zdeňku Staňkovi z Aramark CZ za vybavení kuchyně a jídlo, Jesenice u Prahy – oficiální za sbírku oblečení, hraček, plenek a dalšího, Kaufland Česká republika za poukázky na potraviny, Previo za hotelový systém, Event Servisu za vybavení pro batolata, Jaroslavu Urbanovi za nádobí a společnosti Titbit, s.r.o., od kterých skauti za poslední měsíce dostali přes sedm metráků ovoce a zeleniny.