Najít kamarády
zažít dobrodružství

Česká skautka Johanka si na Jamboree povídala s astronautem z Mezinárodní vesmírné stanice. I ve vesmíru se skaut hodí!

25. 7. 2019 Vše

Summit Bechtel Reserve, Západní Virginie, USA, 25. července 2019

Ve středu 24. července lokálního času Světové skautské jamboree v Západní Virginii v USA spojilo speciálním telemostem s ISS – Mezinárodní vesmírnou stanicí. Skauti a skatky měli možnost hovořit s astronautem – a rovněž skautem – Andrew Morganem, který na stanici dorazil v neděli 21. července a do vesmíru s sebou vzal také vlajku s logem 24. Jamboree. Jednou z tazatelek byla i Češka.

Česká skautka Johanka si na Jamboree povídala s astronautem z Mezinárodní vesmírné stanice. I ve vesmíru se skaut hodí!

Foto: Jakub Lucký

„Jakým způsobem na ISS získáváte pitnou vodu? Máte zásoby, nebo ji také nějak recyklujete?, zeptala se sedmnáctiletá Johana Michalová, členka skautského oddílu Lvíčata z Prahy 6, astronauta Morgana. Ten jí vysvětlil, že při pobytu na ISS využívají oba přístupy. Členka slovenské výpravy, Monika, se Morgana zase zeptala, zda i přes výcvik někdy přišla situace, na kterou nebyl připravený. 

Skautka Johanka si povídá s astronautem na ISS. Foto: WOSM

V rozhovoru s jinou skautkou pak Morgan uvedl, že je podle něj skauting důležitý, protože učí lidi věnovat se službě něčemu, co je přesahuje. 

Astronaut Greg Johnson, který byl na druhé straně telemostu – na skautském Jamboree, v rozhovoru s redaktorem Českého rozhlasu prohlásil, že zkušenosti ze skautu astronautům rozhodně pomáhají. „Vedení lidí, týmová spolupráce. Cestování do vesmíru je jako jet na výpravu nebo na tábor. Musíte se starat o své vybavení, jste tým, který se snaží něčeho dosáhnout. Nestaráte se jen o sebe, ale taky o ostatní členy. Vaším tábořištěm ale je Mezinárodní vesmírná stanice. Takže to, co my jako skauti děláme, je velmi relevantní,“ uvedl. 

Greg Johnosn. Foto Preston Power

Další spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí plánují skauti na 27. července. 

Skautská linka se objevuje i v příběhu, který si před několika dny připomněl celý svět: start Apolla 11 a jeho první stopy na Měsíci. Jak Neil Armstrong, tak Edwin Aldrin byli skauty, Armstrong byl dokonce držitelem nejtěžší zkoušky amerických skautů Orlího skauta. Dva dny před přistáním pozdravil Armstrong skauty na jejich národním Jamboree v Idahu.

„Velitel Apolla 11 Neil Armstrong byl exemplárním příkladem člověka, který měl všechny potřebné vlastnosti ke zvládnutí životu nebezpečných situací. Jako zkušební pilot NASA testoval experimentální letouny. Několikrát přežil situace, při nichž by jiný zahynul, charakterizoval jeho schopnosti v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Kolář, ředitel České kosmické kanceláře.

Světová organizace skautského hnutí dodnes střeží znak, který s Armstrongem putoval na Měsíc. Je k němu připojen dokument, na němž stojí: „Potvrzuji, že tento odznak světového skautského hnutí byl donesen na povrch Měsíce při prvním přistání člověka na Měsíci, v projektu Apollo 11, 20. července 1969.“ Podepsán Neil Armstrong.

Z dvanácti astronautů, kteří kdy stanuli na Měsíci, chodilo do skautu jedenáct. 

Poslechněte si také reportáž Jakuba Luckého, zpravodaje Českého rozhlasu na Jamboree!