Kulturní den, potíže s počasím, přesun do Soulu: Světové skautské jamboree očima reportéra Českého rozhlasu

9. 8. 2023 Vše

Jedním z účastníků právě probíhajícího Světového skautského jamboree v Jižní Koreji je i redaktor Českého rozhlasu Jakub Lucký. Přečtěte a poslechněte si jeho reportáže, které na místě napsal a natočil.

Foto: Petr Kalousek - Robinson

1.srpna: Odlet na jamboree

První reportáž přiblížila odlet druhé části českého kontingentu do Jižní Koreje. První část výpravy již byla na místě, druhá odlétala první srpnový den. Reportáž přibližuje očekávání odlétajících účastníků i první zprávy o rozmarech počasí na místě konání Světového skautského jamboree. Ráno před odletem se účastníci dozvěděli, že kvůli silným dešťům a zaplavení části tábořiště stráví o jeden den déle v Soulu v místě, které jim zajistila česká ambasáda, a poté se s jednodenním zpožděním přesunou na místo konání celé akce.

5.srpna: Boj s vedrem, odjezd části účastníků

Další reportáž podrobně popisuje žhavé téma jamboree posledních několika dnů. Jsou jím dlouhotrvající vysoké teploty, které vystřídaly předchozí deště a které komplikují program celého setkání i pobyt na společném tábořišti. Jáma popisuje situaci přímo na místě i prostředky, kterými se organizátoři snaží přispět k tomu, aby tato vedra účastníci jamboree mohli lépe zvládat – jde o rozdávání kloboučků, deštníků, využívání větráků na baterie, zvýšený počet zdravotníků na akci i přistavování klimatizovaných autobusů, ve kterých je možné se zchladit. V reportáži redaktor popisuje pozadí rozhodnutí skautů z USA, Velké Británie a Singapuru, kteří se kvůli vedru i neshodám s jihokorejskými pořadateli rozhodli akci opustit. Čeští účastníci na akci dále zůstávají, daří se jim dobře a podle zdravotnice kontingentu Heleny Kernerové využívají zdravotní pomoc jen jednotlivci.

5.srpna: Jak se vaří na jamboree

Zajímá vás, jak si účastníci jamboree vaří? Dozvíte se to z této reportáže. Dětští účastníci si musí na místě uvařit sami podobně jako na táboře. Z nabídnutých receptů si vybrali ty, které budou chtít vařit, poté si musí jídlo vyzvednout a na místě uvařit.

6.srpna: Den kultur

Neděle byla na jamboree ve znamení takzvaného Culture day (Dne kultur). Skauti a skautky ze zúčastněných zemí se při něm vzájemně navštěvují a ukazují si tradice nebo zajímavosti ze svých zemí. Naši skauti a skauty tak letos ostatním přiblížili bramboráky jako jedno z tradičních jídel, které se u nás často jí. , nebo trápí cizinci složitými českými slovy. Portugalka Luisa si ve stanu českých skautů mohla vyzkoušet různé české zdrobněliny a dostala i větší výzvu: Vyslovit písmeno Ř v takových slovech jako je hřbitov nebo Řehoř.

8.srpna: Evakuace před tajfunem

Úterní reportáž přibližuje další neplánovaný zvrat v programu letošního jamboree, ze kterým opět stálo počasí. Kvůli blížícímu se tajfunu Khanun totiž korejská vláda organizátorům nařídila evakuaci celého tábořiště. Desetitisíce účastníků světového jamboree se tak během jednoho dne musela přesunout na různá místa v hlavním městě Soulu. V něm budou pokračovat některé zbývající programy jamboree a bude se zde konat i závěrečný ceremoniál. Reportáž přibližuje průběh přesunu a nejbližší program skautů na jamboree.