Letos si z daní můžete odečíst větší objem darů než v jiné roky

7. 12. 2021 Vše

Pro roky 2020 a 2021 platí legislativní výjimka, díky které si mohou soukromí i firemní dárci uplatnit vyšší daňový odpočet než v jiných letech.

Letos si z daní můžete odečíst větší objem darů než v jiné roky

Foto: Středisko Vrchotovy Janovice

Firmy si v letošním roce budou moci snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 procent daňového základu namísto standardních 10 procent, u zaměstnanců pak jde o dvojnásobek – letošních 30 procent namísto 15 procent v běžných letech.

Zvýhodněné snížení daňového základu vychází z novely zákona o daních z příjmu ze začátku letošního roku a je pouze dočasné – reaguje na dopady pandemie koronaviru. Dary mohou být ze zákona poskytnuty například na kulturu, sociální oblast, humanitární účely, životní prostředí, sport, nebo charitu.

Kolik procent si mohu odečíst z daní?

Fyzická osoba
Od základu daně můžete odečíst hodnotu daru (tzv. poskytnutých bezúplatných plnění), pokud jejich celková hodnota v kalendářním roce přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. V úhrnu lze za období leden-prosinec odečíst nejvýše 30 % ze základu daně (pozor, toto je novinka platná pouze pro rok 2020 a 2021, běžně je 15 %).

Zaměstnanec
Pokud požádáte svého zaměstnavatele o zpracování ročního zúčtování daní, předložte mu Potvrzení o poskytnutí daru, to je třeba dodat do 15.2. Snížení daňového základu se následně projeví v nejpozději ve výplatě za měsíc březen.

Podnikatel
Jste-li osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), uplatníte odpočet darů z daní přímo ve svém daňovém přiznání.

Právnická osoba
Od základu daně mohou právnické osoby odečíst hodnotu darů (tzv. poskytnutých bezúplatných plnění) pokud hodnota daru činí alespoň 2000 Kč za kalendářní rok. V úhrnu lze nově za období leden-prosinec odečíst nejvýše 30 % z již sníženého základu daně (pozor, toto je novinka platná pouze pro rok 2020 a 2021, běžně je 10 %).

Podrobnější informace:

Skvělá příležitost podpořit skauting právě teď!

Ať už si vyberete oddíl či středisko ve svém okolí nebo skautskou organizaci. Veškeré dary, které Junák – český skaut, z.s. přijímá, jsou využity na podporu práce s dětmi a mládeží a proto je lze odečíst.