Najít kamarády
zažít dobrodružství

Malí skauti a skautky poměřili své dovednosti v celostátním finále v Závodu vlčat a světlušek

12. 9. 2016 Vše

O víkendu proběhlo v Novém Městě nad Metují celostátní finále skautských závodů. Závod vlčat a světlušek, tedy skautů a skautek ve věku od 8 do 10 let je jednou z největších akcí, které Junák – český skaut jednou za dva roky pořádá. Vítězství si letos odvážejí skautky ze Zelené šestky z Opavy a chlapecká hlídka Tuňáků z Bílovic nad Svitavou.

Malí skauti a skautky poměřili své dovednosti v celostátním finále v Závodu vlčat a světlušek

O víkendu proběhlo v Novém Městě nad Metují celostátní finále skautských závodů. Závod vlčat a světlušek, tedy skautů a skautek ve věku od 8 do 10 let je jednou z největších akcí, které Junák – český skaut jednou za dva roky pořádá. Vítězství si letos odvážejí skautky ze Zelené šestky z Opavy a chlapecká hlídka Tuňáků z Bílovic nad Svitavou.

Finále závodu je vyvrcholením roční celostátní skautské dovednostní soutěže, kdy z každého kraje v republice postoupí do finále jedna chlapecká a jedna dívčí hlídka, tedy 200 malých účastníků z celého Česka.

Vyhlašování výsledků se strhlo ve velké drama. Dvě nejlepší družiny vlčat získaly v závodě stejný počet bodů. Putovní totem Náčelníka je však jen jeden a muselo se tak rozhodnout v dodatečné disciplíně. V té byla nakonec o něco rychlejší hlídka Tuňáků z Bílovic nad Svitavou a smutnými vítězi se stali kluci z hlídky Zelený Datel z Kostelce nad Černými lesy. Mezi světluškami se na 1. místě umístila hlídka Zelená šestka z Opavy. “Je potřeba podotknout, že všichni soutěžící byli perfektně připraveni a rozdíly mezi celkovými umístěními byly v řádech jednotek bodů,“ uvádí jeden z organizátorů závodu, Marek Pitaš.

Novoměstské skautské středisko pro malé skauty a skautky připravilo nejrůznější úkoly, které plnili v rámci dobrodružné hry, ve které pomáhali knížeti v boji proti pirátům. Jednalo se nejen o poznávání zvířat, ale také o vyhledávání informací či řešení krizových situací – to vše byly soutěžní disciplíny závodu. „Nejnáročnější pro nás byly asi šifry, ty nám vůbec nešly. Hodně se nám líbila překážková dráha,“ hodnotili závod kluci z hlídky Zelený Datel. Pro většinu z nich však byla největším zážitkem jízda na lodích po řece Metuji. „Bála jsem se nastoupit, ale můj kormidelník mi pomohl si sednout. Po cestě jsme poznaly všechna zvířata, která byla na obrázcích na břehu, takže jsem byla spokojená.“ řekla osmiletá závodnice Anička. 

Velký úspěch měla také večerní na náměstí, kdy účastníci sehnali všechny potřebné informace k dopadení piráta, který unesl knížeti dceru a stihli přitáhnout ke břehu loď, zrovna ve chvíli, kdy se s ní snažil ujet po Metuji. Závodníci však ukázali své dobré srdce a při veřejném soudu při nedělním vyhlašování vyhlašování výsledků nenechali piráta zemřít, ale vybrali pro něj trest formou veřejně prospěšných prácí.