Najít kamarády
zažít dobrodružství

Na Kaprálově mlýně u Brna se setkají světové špičky ekologické výchovy ve skautském hnutí

16. 5. 2016 Vše

Čtyři desítky lidí z celého světa se sejdou 18. května na Kaprálově mlýně na Brněnsku. Skautské středisko ekologické výchovy bude hostit celosvětový skautský seminář o ekologické výchově. Ten se pravidelně koná jednou za tři roky, Kaprálův mlýn ve své snaze o pořádání uspěl v konkurenci základen z Austrálie, Tchaj-wanu a Dánska.

Na Kaprálově mlýně u Brna se setkají světové špičky ekologické výchovy ve skautském hnutí

Čtyři desítky lidí z celého světa se sejdou 18. května na Kaprálově mlýně na Brněnsku. Skautské středisko ekologické výchovy bude hostit celosvětový skautský seminář o ekologické výchově. Ten se pravidelně koná jednou za tři roky, Kaprálův mlýn ve své snaze o pořádání uspěl v konkurenci základen z Austrálie, Tchaj-wanu a Dánska.

 Dorazí například skautští vedoucí ze Spojených států, Kanady, Austrálie, Tchaj-wanu, Dánska, Filipín, Kostariky či Pákistánu. Zhruba čtyřicítka účastníků z dvaceti zemí zůstane na Brněnsku až do neděle 22. května. „Hlavním tématem setkání bude inovace světového skautského environmentálního programu. Budeme se bavit o tom, jak program v různých zemích funguje a jak ho například rozvíjet v zemích, kde zatím tak silně zavedený není,“ vysvětlil ředitel Kaprálova mlýna a hlavní pořadatel mezinárodního semináře Michal Medek.

Kaprálův mlýn je aktivní ve světovém skautském environmentálním programu dlouhodobě. Na loňském světovém Jamboree v Japonsku jsme zajišťovali programy pro skautky a skauty z celého světa, také jsme se zúčastnili předchozích seminářů v zahraničí,“ vyjmenoval Medek důvody, které podle něho vedly Světovou organizaci skautského hnutí k výběru Kaprálova mlýna. „Byli jsme Světovou organizací skautského hnutí dokonce citovaní jako modelový projekt, jak se skautská základna může stát ekologicky šetrnou. Jsme takovou výkladní skříní,“ dodal.

Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn funguje od září 2012. Nabízí zázemí nejen pro skautské aktivity, ale i pro školy a mládežnické kolektivy, kterým nabízí výukové programy na téma přírody a ekologie. Zároveň je mezinárodní skautskou základnou, na níž působí dobrovolníci z různých zemí. Kaprálův mlýn je prvním střediskem v postkomunistických zemích, které získalo světovou značku kvality SCENES (Scout Centres of Excellence for Nature and Environment).

O Kaprálově mlýně

Kaprálův mlýn získali skauti darem od dědiců původních majitelů, rodiny Kaprálových. V roce 2010 se podařilo získat na rekonstrukci mlýna evropskou dotaci, chátrající budova se díky ní proměnila v moderní ekologické středisko nabité zelenými technologiemi. Přestavba přišla na 36 milionů korun, projekt se tak stal největším v moderní historii Junáka – českého skauta.