Plujeme! Lipno hostilo vodní skauty a skautky z celého Česka

12. 6. 2018 Vše

Více než 1 300 vodních skautů a skautek z celého Česka i zahraničí se o uplynulém víkendu zúčastnilo setkání Navigamus 2018 na lipenské přehradě. Od čtvrtka 7. června do neděle 10. června na ně čekal program s motivem plaveb čínského admirála Čeng Che.

Plujeme! Lipno hostilo vodní skauty a skautky z celého Česka

„Já jsem Čaj, chodím do 8. vodního oddílu v Ostravě, skamarádil jsem se tu s Bambulí z Vřesiny a moc se mi tu líbí. Včera jsme si fakt krásně zaplachtili!“  Tak shrnul desetiletý Vojta Nevrla smysl setkání Navigamus: vodní skauti a skautky sem jezdí hlavně za kamarády, sportem a zábavou na vodě i na suchu.

„Zorganizovat tak velkou akci jako je Navigamus zabere samozřejmě ohromné množství času a my jsme všichni dobrovolníci, je to náročné. Na druhou stranu když pak vidíte, jak se tu všichni baví a zažívají spolu věci, na které budou rádi vzpomínat, opravdu vás to nabije,“ uvedl Lukáš Bíca, který měl vedení celé akce na starosti.

Setkání vodních skautů a skautek Navigamus vždy provází nějaký motiv z námořní historie. Tentokrát šlo o admirála Čeng Che, diplomata a jednoho z nejvýznamnějších mořeplavců středověku. „Účastníci například pomáhali admirálovi při udržování diplomatických vztahů v Indickém oceánu, lovili pro něj v džungli exotická zvířata a převáželi je do Číny nebo pro něj obchodováním získávali vzácné zboží z jiných zemí,“ popisuje některé body programu Lucie Kolářová, která měla jeho přípravu na starosti. Na kluky a holky čekaly kromě her testujících schopnost týmové spolupráce a komunikace, fyzickou zdatnost nebo vodácké dovednosti také workshopy, výlety do okolí, plachtění, splouvání Vltavy či divadlo a taneční večírek.

Zmiňované budování mezinárodních vztahů si posádky vyzkoušely v rámci jedné z hromadných her. Posádky během ní získávaly úkoly od čínského císaře, plnily je a na lodích převážely velvyslance různých zemí. „Dnešní velká hra se nám se moc líbila. Sice jsme měly občas trochu strach, když jsme do někoho narazily lodí, ale jinak to bylo super a opravdu nás to bavilo. Musely jsme pořádně pádlovat a spolupracovat s druhým družstvem, se kterým jsme byly na lodi poprvé,“ líčí své sobotní zážitky Hana Kutálková – Vážka a Julie Vanýsková – Šťopka z pardubického přístavu Sedmička.

Další z aktivit popisuje Jiří Pirkl z 1. oddílu Severní hvězda z Lulče: „Nejvíc se nám líbila hra, během které jsme na lodích pádlovali k bójkám a dostávali úkoly – třeba házet míčky do bedny, otočit se, vyměnit si místa na lodi… procvičili jsme si u toho držení rovnováhy na pramici.“ Cesta vlakem z jižní Moravy na Šumavu trvala lulečským skautům osm a půl hodiny. S sebou museli stejně jako ostatní vézt nejen lodě, ale také rekvizity dotvářející atmosféru čínského císařství, které vyráběli před akcí, na schůzkách a výpravách. Šlo například o kostýmy, klobouky, výzdobu stanového městečka s čínskými nápisy, dřevěné draky nebo orientální lucerny.
V čínské tematice zůstaly posádky i při chystání aktivit pro ostatní, takzvaného inspira. Kluci a holky tak potrápili jemnou motoriku při práci s jídelními hůlkami, učili se psát čínské znaky, vyzkoušeli ruční výrobu papíru nebo tradiční čínské deskové hry. Předem si také museli připravit osvětlení pramic pomocí lampionů a světýlek, sobotní den totiž uzavřela tradiční Benátská noc, tedy plavba na osvětlených lodích po noční hladině.

„Účastníci byli po celou dobu rozděleni na několik flotil, které mezi sebou soutěžily o post osobní flotily čínského císaře. Ve flotilách byli vždy skauti a skautky z různých měst, aby měli možnost poznat i kluky a holky z druhého konce republiky. A klání nakonec skončilo výhrou pro všechny – císař se totiž rozhodl, že stát se součástí jeho flotily si zaslouží všechny posádky, “ uzavírá Lucie Kolářová.

Kdo jsou vodní skauti?
Vodní skauti jsou součástí celostátní organizace Junák – český skaut. Oddíly, resp. přístavy, sdružují více než 4000 kluků, holek i dospělých členů. Jejich program je obohacen vodními sportovně-turistickými aktivitami: sjíždí řeky a plachtí na vodních plochách, to vše často na originálním typu plavidla, české skautské pramici. Letos slaví vodní skauting v Česku 100 let své existence.

Název akce „Navigamus“ je latinským překladem slova ze známé písně českých vodních skautů a znamená „plujeme“. O organizaci a program Navigamu 2018 se postaral dobrovolnický tým z Jihočeského kraje Junáka – českého skauta. Navigamus se koná jednou za tři roky a jednotlivé kraje se v jeho organizaci střídají.

Fotografie z akce jsou na našem Flickru ZDE – při použití prosíme o uvedení autora, je zapsán v popisku každé fotky. Úvodní foto: David Urban

Kontakt: Barbora Trojak, tisková mluvčí | tel. +420 731 403 647 | mail: barbora.trojak@skaut.cz