Podpora neformálního vzdělávání v Junáku – českém skautu

Dobrovolníky, kteří zajišťují výchovu holek a kluků v oddílech, na jejich roli vedoucích systematicky připravujeme. Na kurzech se učí základům pedagogiky, psychologie, metodiky, plánování a řízení týmu, ale především bezpečnostní zásady při táboření a náročných výpravách. Jen ti, kdo prokážou dostatečnou úroveň znalostí v dvoustupňové vůdcovské zkoušce, mohou samostatně vést oddíl či tábor. Všichni kvalifikovaní vedoucí mají současně i zdravotnickou kvalifikaci odpovídající úrovni Zdravotník zotavovacích akcí. Kromě tohoto základního vzdělání Junák nabízí mnoho příležitostí k dalšímu rozvoji dospělých dobrovolníků, nejčastěji formou kratších kurzů či víkendových setkání.

Se vzrůstajícím zájmem o skauting narůstá i potřeba vzdělávání vedoucích, včetně toho doplňkového. Junák proto realizuje projekt s názvem Neformální vzdělávání v Junáku, které nabízí doplňkové vzdělání 2000 skautským vedoucím. Kromě prohlubování znalostí v oblasti vedení oddílů a táborů se mohou účastnit například kurzů kritického myšlení, práce s tématem klimatické změny a ochranou životního prostředí v oddílech, či inkluze – začlenění holek a kluků se znevýhodněním do běžné oddílové činnosti.

Projekt je realizován v rámci výzvy 02_18_071 pro Zvyšování kvality neformálního vzdělávání v prioritní ose 3 OP v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt Podpora neformálního vzdělávání v Junáku – českém skautu je spolufinancován EU a MŠMT.