Najít kamarády
zažít dobrodružství

Nejtěžší skautská zkouška jde splnit i na vozíku!

16. 8. 2015 Vše

David Pham – Smíšek je skaut ze střediska Hraničář Jirkov, který si letos na táboře splnil tradiční skautskou zkoušku, jež se nazývá Tři orlí pera. Jedná se o jednu z nejtěžších zkoušek, které může skaut či skautka splnit. K dokončení této zkoušky musí 24 hodin mlčet, 24 hodin nic nejíst a 24 hodin být sám mimo tábor. Někteří skauti tuto zkoušku nedokáží splnit hned napoprvé, a tak se o ní musejí pokusit znovu za rok na dalším táboře.

Nejtěžší skautská zkouška jde splnit i na vozíku!

David Pham - Smíšek

David Pham – Smíšek je skaut ze střediska Hraničář Jirkov, který si letos na táboře splnil tradiční skautskou zkoušku, jež se nazývá Tři orlí pera. Jedná se o jednu z nejtěžších zkoušek, které může skaut či skautka splnit. K dokončení této zkoušky musí 24 hodin mlčet, 24 hodin nic nejíst a 24 hodin být sám mimo tábor. Někteří skauti tuto zkoušku nedokáží splnit hned napoprvé, a tak se o ní musejí pokusit znovu za rok na dalším táboře.

Co je tedy zvláštního na Smíškovi? Smíšek trpí vrozeným onemocněním pojiva – mukopolysacharidózou. Díky této nemoci je už od dětství odkázán na invalidní vozík, což mu ale nezabránilo v tom, aby si i přes svoje onemocnění Tři orlí pera splnil bez jakékoliv úlevy.

Letos se tedy stal vzorem všem skautkám a skautům, neboť svým činem dokazuje, že člověk s pevnou vůlí může dosáhnout téměř čehokoliv i přes svá fyzická omezení. Podle jeho vlastních slov bylo pro něj nejtěžší částí celé zkoušky 24 hodinové mlčení.

Na otázku, proč je skautem, odpověděl: „Chodím na skauta víc, jak půlku svého života, takže mi přirostl k srdci. Potkal jsem zde a potkávám spoustu zajímavých lidí a mám zde mnoho přátel, se kterými si opravdu rozumím.“ 

Jsme na Smíška hrdí, gratulujeme mu k Třem orlím perům a děkujeme mu za důkaz, že skauting je opravdu pro všechny!