Najít kamarády
zažít dobrodružství

Objevte skautský svět – třeba vás překvapí

20. 3. 2012 Vše

Skautská košile Davida Vávry, táborový deník psaný Václavem Havlem, skautský šátek vyrobený Robertem Fulghumem, kronika prvního českého dívčího oddílu, ale také možnost zažít noční tábor či okusit skauting za totality. V rámci oslav sta let českého skautingu zvou skauti a skautky na výstavu Trochu lepší svět – století skautingu pořádanou ve spolupráci s Muzeem hl. města Prahy. Své malé skautské dobrodružství mohou návštěvníci muzea prožít od 20.3. do 24.6. 2012.

Skautská košile Davida Vávry, táborový deník psaný Václavem Havlem, skautský šátek vyrobený Robertem Fulghumem, kronika prvního českého dívčího oddílu, ale také možnost zažít noční tábor či okusit skauting za totality. V rámci oslav sta let českého skautingu zvou skauti a skautky na výstavu Trochu lepší svět – století skautingu pořádanou ve spolupráci s Muzeem hl. města Prahy. Své malé skautské dobrodružství mohou návštěvníci muzea prožít od 20.3. do 24.6. 2012.

Víte, jak zní skautský tábor ve dne a jak v noci? Kolik skautů má přezdívku Fantomas? Nebo čím čeští skauti zaručeně vzbudí pozornost na každém mezinárodním skautském setkání? Výstava Trochu lepší svět – století skautingu představí český skauting takový, jaký je – jedinečný, pestrý, plný dobrodružství, ale zároveň schopný vést k sebepoznání, seberozvoji, respektu a smyslu pro povinnost.

„Skauting bez nadsázky změnil můj život. Naučil mě totiž samostatnosti, odpovědnosti za druhé, díky němu jsem také získal mnoho kamarádů. Především jsem ale díky němu zažil nejedno dobrodružství, na která dodnes rád vzpomínám. Myšlenka skautingu je nosná a podle mě se nikdy nepřežije, protože v sobě kombinuje hodnoty i chytrou zábavu zároveň,“  říká o skautingu Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt.

Více než dvě desítky boxů navržených profesionálními designéry – studiem Ex Lovers a Maximem Velčovským – provedou návštěvníky nejen staletou historií, historií dramatických zákazů i každodenního skautského života. S možností posedět ve skautské klubovně, poslechnout si audiozáznamy skautského tábora či objevit magický svět skautských her mohou zároveň poznat, jaký je skauting dnes, co znamená pro současnou společnost a kam směřuje. Výstava nabídne nejen pohled do skautské historie, ale také možnost aktivně vstoupit do skautského světa, zažít skauting na vlastní kůži. Nedílnou součástí bude doprovodný program s diskuzemi, projekcemi či tvořivými dílnami pro všechny věkové kategorie.

Skautské hnutí má přes 40 milionů členů po celém světě a prošlo jím přibližně půl miliardy lidí. V Čechách ovlivnilo životy téměř milionu lidí, mezi nimi mnoha významných osobností. V roce 2012 uplyne 100 let od prvního skautského tábora, na který vyrazil s několika chlapci Antonín Benjamin Svojsík. Od tábora, který je považován za počátek stoleté skautské historie v českých zemích. Toto významné výročí si připomene více než 45 000 skautů a skautek po celé republice.

Více informací o celostátních projektech pořádaných v rámci oslav 100 let českého skautingu naleznete na www.skaut.cz/100.