Najít kamarády
zažít dobrodružství

Oslavy 100 let republiky: co chystají skauti a skautky?

19. 10. 2018 Vše

Sázení stromů svobody (někde dokonce celé aleje!), rozdávání trikolór v ulicích, účast na průvodech a shromážděních nebo dokonce roznášení skautské pošty sousedům ve městě. Takové budou oslavy 100 let republiky u skautů a skautek.

Oslavy 100 let republiky: co chystají skauti a skautky?

Jeníkovská alej

 • Golčův Jeníkov: skauti z Havlíčkova Brodu se rozhodli zasadit 28. října 100 lip a vytvořit tak novou alej nedaleko města Golčův Jeníkov. Stromy si mohli místní obyvatelé a spolky předem zarezervovat a kromě příspěvku na samotnou sazenici přidat i finance na podporu místních mládežnických organizací. Jeníkovská alej jim tak vydělala téměř 40 000 Kč.

Skautská pošta

 • Opava: skauti z Opavy plánují obnovit při slavnostním setkání 28. října svůj skautský slib, budou také udělena skautská vyznamenání. Připomínkou zapojení skautů do konstituování samostatného československého státu bude akce pod názvem Skautská pošta (od 9 do 12 hodin). Návštěvníci Horního náměstí budou mít možnost na připravené korespondenční lístky napsat vzkaz či pozdrav někomu z Opavy a skauti je v následujících dnech doručí na uvedenou opavskou adresu.

Pozvánka na tábor

 • Ostrava: Na 100 ostravských skautů a skautek můžete vidět v sobotním průvodu (15.00), který půjde z ulice Vítězná na Masarykovo náměstí. Nebo za nimi přijďte posedět do stanového městečka na Slezskoostravském hradě (14.00-21.00) a pokud vás zajímá něco z historie skautingu najdete jejich stánek na Masarykově náměstí (14.00-18.00). Po celý víkend budou rozdávat lidem trikolory, aby se alespoň symbolicky k oslavě státnosti mohl přidat každý. Tábor postaví v centru města i skauti z Chomutova.

Sázení stromů, rozdávání trikolór, průvody a pamětní akce

 • Hradec Králové, Velké Meziříčí, Kolín, Chomutov, Jeseník, Třebíč, Přeštice, Mostek, Janov nad Nisou, Plzeň – Lochotín, Plzeň – Slovany, Vizovice, Jirkov, Kadaň, Příbram, Říčany, Brno – Řečkovice, Nový Jičín, Tábor, Mikulčice, Trutnov, Holešov, Starý Jičín, Jihlava, Zbraslav, Nový Bor, Líbeznice, Nová Včelnice, Babice nad Svitavou, Ústí nad Orlicí, Dobříš, Prostějov, Jablonec nad Nisou, Stráž pod Ralskem, Karlovy Vary, Turnov, Polička, Vrchlabí, Šumperk, Neratovice, Fryšták, Havířov, Litomyšl, Nové Město na Moravě, Olomouc: rozdávání trikolór v ulicích měst.
 • Zlín: zlínští skauti chystají akci, na které odhalí ručně vyřezávanou lavici s ozdobným pilířem, na kterou se ve středisku složili. Zpívat se bude hymna, návštěvníci ochutnají perníčky ve tvaru Československa, Masaryka zde odcituje kronikář města Zlína, vystoupí i zástupce obce legionářské.
 • Česká Skalice, Jindřichův Hradec, Železný Brod, Boskovice, Rtyně v Podkrkonoší, Karlovy Vary, Třinec, Žamberk, Klatovy, Plaňany, Příbor, Zákupy, Bělá pod Bezdězem, Kostelec nad Labem, Hostěnice,: účast na vzpomínkových akcích města a rozdávání trikolór.
 • Praha: náměstí Míru, Evropská, Staroměstské nám. a další místa – rozdávání trikolór.
 • Břeclav: břeclavští skauti oslaví výročí republiky vysazením lípy v rámci projektu Stromy svobody. Na sázející čeká program, ve kterém se dozví např. proč se vysazují lípy, co symbolizují, proč je 28. říjen významný či jak si jej břeclavští skauti v minulosti připomínali.
 • Česká Skalice: místní skauti budou rozdávat trikolóry při vzpomínkové akci města a Sokolů a sázení stromů.
 • Třebechovice p.O.: třebechovičtí pořádají ve městě průvod s kladením věnců, na rozdávání připravují vlaječky, placky a trikolory, organizují i program v místní Sokolovně: výstavu legionářů, hudbu první republiky, divadelní představení místních ochotníků, komentované promítání fotografií sta let ve městě a večer společenský ples k uctění sta let republiky.
 • Most, Dobruška, Heřmanův Městec a Blíževedly, Semily, Lomnice nad Popelkou, Buštěhrad, Silůvky, Vrané nad Vltavou, Bojkovice, Morávka a Pražmo, Doksy, Buchlovice, Staré město pod Sněžníkem: místní skautské oddíly chystají sázení lípy a rozdávání trikolór.
 • Blansko: ve městě s největší koncentrací skautů v ČR o skauty nebude samozřejmě nouze ani na oslavách 100 let republiky – chystají se oslavy na náměstí a nástup se vztyčováním vlajky. Podobně to proběhne i v Chocni. 
 • Zlín: skauty a skautky potkáte na náměstí Míru a u sochy TGM, budou držet čestnou stráž, zúčastní se průvodu a budou rozdávat trikolóry. Podobně to proběhne i v Boskovicích nebo Neratovicích.
 • Dolní Břežany-Ohrobec-Libeň: skauty potkáte i na křižovatce historických cest mezi těmito obcemi. 28. října se tu odhaluje nový pomník ke 100 letem republiky. Skauti a skautky budou držet čestnou stráž a rozdávat návštěvníkům trikolóry.
 • Šumperk: šumperští chystají slavnostní zasazení stromu (Zlaté Hory, Hornická ulice, od 10 hodin),  od 18 hodin se pak koná přednáška věnovaná vzniku republiky.
 • Týn nad Vltavou: skauti a skautky se účastní průvodu městem, budou sázet lípu svobody a rozdávat trikolóry.
 • Uherský Brod: prohlášení stoleté lípy za památný strom, výsadba nové lípy, rozdávání trikolór.
 • Chotěboř, Studenec: skauti a skautky se účastní oslav 100. výročí republiky pořádaných městem. Během oslav se bude odhalovat pamětní deska T.G.M. a sázet lípa, skauti budou rozdávat trikolóry.
 • Brno, Pardubice: skauti a skautky budou držet čestnou stráž na oficiálním vzpomínkovém aktu města a rozdávat trikolóry.
 • Kuřim: se sázení lípy a koncert sborů v místním kostele.
 • Chodov u Karlových Varů, Bruntál, Dolní Životice, Hodonín, Čechovice, Skuteč: místní skauti a skautky chystají lampionový průvod (Čechovice: 26.10.)
 • Některé skautské oddíly budou rozdávat trikolóry přímo na svých víkendových výpravách: 3. dívčí oddíl stř. Štika Turnov, 19. oddíl Příbram, 2. oddíl Jablonec nad Nisou, Berušky z Buštěhradu (na výpravě v Praze), Lvi a Gepardi, stř. Psohlavci Český Brod (na výpravě v Praze), 10. středisko Bílá Hora (cestou Praha-Chlum u Třeboně a následně při výletech po okolí), 73. středisko Javor při výpravě na Sněžku.
 • České Budějovice: budějovičtí skauti hlásí: „Rozdáváme trikolory od 14 do 17 hodiny na 3-4 místech. Tím je Kavárna Lanna, kde budou probíhat přednášky. Molo naproti náplavce, kde budou probíhat historické plavby, a též u Kavárny Vlna na Slepém rameni. Možná poté dle počtů účastníků i u pontonů v barvách trikolory na vodě.“

Akce před 28. říjnem

 • Kolín: v sobotu 27. 10. chystají skauti společný den a ohen s dětmi, přáteli, podporovateli skautů na skautské chatě, kam pojedou po Labi na lodích. V neděli se zúčastní pochodu městem, budou rozdávat trikolóry a přidají se k setkání u pomníku TGM , kde se pravidelně schází spolky z Kolína a zástupci města.
 • Lubina u Kopřivnice: místní skauti propojili všechny místní spolky a přichytali dvoudenní akci. 26.10. v 18:30 na kopci Velová zapálení velké vatry na kopci poblíž obce, jako to udělali před 50 lety zakladatelé oddílu, 27.10. pak program v obecním parku, večer taneční vystoupení skautů a skautek a prvorepubliková zábava v místním kulturním domě.
 • Tábor: setkání u lípy republiky zasazené v roce 1998 se koná už 25. října. Přijdou sokolové, skauti a turisté.
 • Mělník: mělničtí budou rozdávat 27. října trikolory kolemjdoucím na náměstí při příležitosti posledního letošního jarmarku.
 • Beroun, Srbsko, Koněprusy: 1.Oddil Včelky Beroun se chystá rozdávat trikolóry během své oddílové výpravy 27. 10.
 • Tachlovice: oddíl Hlavonožci bude rozdávat trikolóry 26. 10.
 • Poděbrady: 2.oddíl Středisko krále Jiřího z Poděbrad bude rozdávat trikolory již 24.10.

Speciální seriál výzev pro republiku 

Od 17. října přináší Junák – český skaut na svém Facebooku a Twitteru každý den jednu výzvu, pro republiku, pro aktivní občanství, podporu demokracie. S odkazem na Poštu českých skautů v roce 1918 mají výzvy formu korespondenčního lístku s důležitým vzkazem. Ten, který stojí nad všemi výzvami, zní: pojďme se všichni zapojit, buďme aktivní, dělejme to, na co stačíme, co můžeme udělat. Pečujme o republiku, ať nám pěkně kvete v dalších 100 letech. 

Skautské muzeum na Letné

Klub skautských sběratelů Junáka – českého skauta připravil v rámci Statické ukázky současné i historické techniky Armády ČR a složek IZS speciální skautské muzeum přibližující historii i současnost skautingu. 26. 10. 2018 08:00 – 28. 10. 2018 18:00
Letenská pláň, Praha 7.