Najít kamarády
zažít dobrodružství

Pěstujte své duševní zdraví s našimi tipy!

10. 10. 2022 Vše

Dnes je Světový den duševního zdraví – pečovat o něj se ale vyplatí každý den. Nejen kvůli nám samotným, ale i kvůli druhým a světu kolem, kterým pak můžeme snáz pomáhat. 
Pro každého zahradníka a každou zahradnici, kteří se chtějí pustit do pěstování svého duševního zdraví, tu máme sadbu tipů. 

 

Pěstujte své duševní zdraví s našimi tipy!

Na konci stránky najdete grafiku ke stažení pro tisk na A4.

Laskavost k sobě i ostatním

Obzvlášť pokud se nám nedaří, máme tendenci zlobit se na sebe a vidět jen ty negativní stránky. Hodí se občas si připomenout: co už jsem dokázal/a? Co mi jde? Co mám na sobě rád/a? Za co bych se mohla pochválit? Můžete se zkusit soustředit na – i ty nejmenší – úspěchy a třeba si je i pravidelně psát. Laskavost k sobě znamená i to, že respektujete své potřeby.
A laskavost k ostatním? Může jít o maličkost, jako je usmát se na někoho v tramvaji nebo pozdravit souseda. Pomůže i vám samotným – když jsme laskaví, vyplavují se endorfiny a další hormony štěstí. Pokud to zrovna jde, pomáhejme druhým. Pomoc druhým nás svou smysluplností nabíjí a obohacuje a pomáhá posilovat naši naději a víru v dobré konce. 

Soustředěný dech
Pravidelný dech vám pomůže, abyste se víc soustředili na přítomnost a vnímali sami sebe i své okolí. Dechová cvičení vám také pomohou snižovat stres a práce s dechem je důležitou součástí zvládání stresových nebo úzkostných situací.
V Nevypusť duši pro vás nachystali dechová cvičení: http://bit.ly/NDdechova-cviceni

Realistická očekávání
Můžou se týkat vašich nálad (je v pořádku nemít vždycky dobrou náladu, je v pořádku chtít být občas sám), ale i toho, co zvládnete a nezvládnete. Pokud si nastavujeme dosažitelné cíle, pomáhá nám to neztrácet motivaci a krůček po krůčku postupovat dál. 

Rytmus a pravidelnost
Pevné body v životě nám pomáhají zvládat i náročnější životní období. Stojí za to vytvářet si své obvyklé zvyky a rytmus života, dovedou působit jako užitečná kotva, pokud jsme rozkolísaní.  

Čerstvý vzduch
Na čerstvém vzduchu se nám okysličuje mozek a pokud se hýbeme, vyplavují se nám do těla hormony, které zlepšují náladu. Být venku je pak skvělá příležitost pro zklidnění dechu, cvičení vnímavosti a posilování “tady a teď”. 

Zdravé jídlo
Platí, že v zdravém těle zdravý duch. A pokud má naše tělo dobře fungovat, potřebuje k tomu pravidelně dostatek výživných látek. Správná výživa souvisí s fungováním našeho mozku, obranyschopností i produkcí hormonů, které ovlivňují naše pocity. I podrážděnost, úzkost nebo únava mohou vycházet ze špatné stravy.
Netrestejte se, když se vám pokaždé nepovede jíst pravidelně a zdravě. 

Péče o vztahy
Kvalita a hloubka našich vztahů je velmi důležitou součástí psychohygieny a duševní pohody. Pečujte o své vztahy, o své blízké, myslete na pravidelný kontakt. Povídejte si spolu otevřeně o tom, co cítíte a prožíváte. Nebojte se opustit vztahy, ve kterých se dobře necítíte. 

Pohyb i nicnedělání
Díky pohybu se nám vyplavují endorfiny zlepšující náladu, máme víc energie a méně stresu. Ideální je pravidelný pohyb a pohyb, který nás baví a cítíme se při něm dobře.
Své místo v našem programu by ale měl mít i odpočinek a nicnedělání. Prostor třídit si myšlenky, uvědomovat si své pocity a odpojit se od nejrůznějších zařízení, která nás zásobují podněty. 

Dostatek spánku
Nedostatek spánku může způsobovat nedostatek energie, potíže se soustředěním, ale i úzkost. Dostatek spánku je opravdová živá voda pro vaše duševní zdraví. Pozor, spánek ale může být kvalitní i nekvalitní – a pro ten kvalitní se vyplatí nepít navečer čaj a kávu nebo alkohol, necvičit, nejíst těžká jídla, vypnout včas zařízení zářící modrým světlem, nesvištět sociálními sítěmi nebo spát v opravdové tmě. I tady platí, že pravidelnost dělá zázraky. 

Inspirováno materiály organizace Nevypusť duši. 

Určitě se taky vyplatí vědět, co dělat v situacích, kdy se necítíme dobře.
V organizaci Nevypusť duši připravili skvělý Krizový plán – ke stažení na: http://bit.ly/ND-krizovyplan

Rychlou pomoc v krizi můžete vyhledat třeba na Lince první psychické pomoci (116 123), která je určena pro dospělé. Děti a mladí lidé do 26 let se mohou obracet na Linka bezpečí (116 111). Pro dospělé, kteří mají starost o děti, je tu Linka pro rodinu a školu (116 000). Další kontakty na odbornou pomoc najdete zde >> https://bit.ly/PsychoPomoc

Ke stažení

Dusevni zdravi A4