Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti a skautky pomáhají

Podstatou skautingu je hodnotová výchova, která skauty a skautky mimo jiné vede k aktivnímu hledání příležitostí, jak se zapojit a pomoci, kde je třeba. Během koronavirové krize tak skautští dobrovolníci neváhají a pouští se do pomoci ve svém okolí.

Jak pomáháme nyní?

Na celostátní úrovni jsme na podzim 2020 obnovili projekt Skautská pomoc. Ten propojuje skautské dobrovolníky a dobrovolnice s poptávkami v jejich okolí, tak aby mohli pomoci lidem, kteří jsou v ohrožené skupině, v karanténě nebo covid-19 pozitivní.

Do Skautské pomoci se dobrovolníci mohou přidat, pokud je jim více než 18 a méně než 60 let, jsou členové Junáka – českého skauta. Při vstupu do systému musí odsouhlasit Dohodu s dobrovolníkem a při své práci se řídí Pravidly skautské dobrovolnické činnosti. Ve Skautské pomoci je nyní registrovaných více než 1 000 skautů a skautek.

Tato spolupráce začala již na jaře 2020. Linka seniorů (800 200 007) je bezplatná a anonymní telefonická krizová pomoc pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Všichni pracovníci mají vzdělání v telefonické krizové intervenci. Jedná se o pomoc v zajištění základních životních potřeb : nákup potravin a základních potřeb (drogerie, roušky, zdravotnické potřeby), návštěva lékárny nebo zdravotnického zařízení, návštěva pošty a další pochůzky.

Tuto spolupráci jsme spustili na podzim 2020. Zahrnuje pouze pomoc s vyzvedáváním léků a zdravotnických potřeb (například pásků pro diabetiky). Jejím smyslem je nejen pomoc samotným pacientům, ale také ulehčení práce lékárníků a praktických lékařů.
Na samotnou linku 608 737 587 volají pacienti, kteří potřebují vyzvednutí léků a mají kód na erecept. S operátorem si vymění všechny informace (kontaktní údaje a kód), on je zadá do systému Skautské pomoci a skautský dobrovolník si poptávku přebírá.

Díky Skautské pomoci jsme také mohli v březnu doručit zdravotnický materiál (jehly a stříkačky) na očkování proti covid-19 pražským praktickým lékařům. Celkem šlo o 190 sad doručených skautskými kurýry, a to během 10 dní.

Skautští dobrovolníci také doručují knihy z knihoven, doučují děti, pečou dobroty pro zdravotníky nebo pomáhají v nemocnicích, sociálních zařízeních či očkovacích centrech.

Jak jsme pomáhali na jaře 2020?

Skauti a skautky po tisících roznášeli infoletáky, šili a distribuovali roušky a materiál na jejich výrobu, stáčeli a rozdávali dezinfekci, tiskli ochranné štíty na 3D tiskárnách, kompletovali je následně distribuovali, nakupovali seniorům potraviny nebo léky. Desítky z nich seděly hodiny u telefonů a organizovaly logistiku a call-centra pro přijímání poptávek pomoci nebo volaly osamělým seniorům.

  •  skautské oddíly a střediska po celém Česku se pustily do pomoci ve svých obcích, vzniklo tak přes 120 lokálních týmů: www.skaut.cz/mapapomoci

Ty největší byly například v Opavě, Olomouci, Brně, Neratovicích, Praze 4, Nymburce, Ústí nad Labem, na Zbraslavi, v Klatovech nebo ve Zlíně.

  • celorepublikově se skauti mohli jako jednotlivci zapojit do systému www.skautskapomoc.cz propojeného s Linkou seniorů organizace Elpida: Linka přijímala poptávky od seniorů, zadávala je do on-line systému a dobrovolníci se přihlašovali k jejich splnění. V systému se registrovalo přes 700 dobrovolníků a dobrovolnic. Linka je telefonická, byla tedy vhodná i pro seniory, kteří nejsou zvyklí pracovat s internetem. Obsluhují ji profesionálové v krizové intervenci, kteří si dokáží poradit i se seniorem v panice nebo úzkosti.
  • v Praze se skautští dobrovolníci připojili k www.pomahamepraze.cz (organizoval Český červený kříž, Život 90, Magistrát hl.m. Prahy)