Najít kamarády
zažít dobrodružství

Pošli to dál! aneb skautská výstava, jaká tu ještě nebyla

18. 6. 2018 Vše

Sto let samostatného Československa je i sto let skautské služby republice a společnosti. Tato služba zahrnuje celou řadu silných příběhů, od skautské pošty, přes účast v odboji, až po Skautský dobrý skutek. A právě o těchto událostech interaktivním a poutavým způsobem vypráví výstava Pošli to dál! Pošta českých skautů a další příběhy.

Pošli to dál! aneb skautská výstava, jaká tu ještě nebyla

„Rok 1918, během kterého pracovali skauti a skautky jako první poštovní doručovatelé, strážci pořádku nebo administrativní pomocníci, byl pro nás při přípravě výstavy jen odrazovým můstkem. Podobně inspirativní příběhy jsme totiž našli i pro další období republiky, a to i pro ty nejtěžší, kdy se nedařilo špatně jen demokracii, ale i skautingu. Rádi bychom ale hleděli i do budoucnosti – naším záměrem bylo přivést návštěvníky výstavy k přemýšlení, jak oni sami můžou společnosti a naší zemi přispět v dalších desetiletích,“ vysvětluje vedoucí Skautského archivu a jeden z hlavních organizátorů výstavy Roman Šantora.

Ke všem důležitým obdobím posledních sta let republiky se podařilo získat řadu vzácných exponátů a připravit hravé a interaktivní způsoby, jak si je připomenout. Na návštěvníky tak na výstavě čeká například na obraz Madony zachráněný skauty z Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, na prapor s českým lvem, pod nímž nastoupili v roce 1912 čeští sportovci na olympijských hrách ve Stockholmu a junáci na něj skládali slavnostní slib věrnosti a služby Republice československé. Důležitý rok 1918 připomíná také telegraf sestrojený inženýrem Šimkem, vedoucím 2. a 3. skautského oddílu, který byl umístěný na Petříně a zvládal i vysílání do zahraničí. Jedním z nejsilnějších momentů je pak malá místnost, v níž návštěvníci spatří několik vlajek – jednu z nich namočil v roce 1968 skautský vedoucí Petr Maišaidr – Kim do krve obětí sovětské okupace. V jeho oddíle se pak na tuto vlajku slibovalo, a to i v dobách, kdy byl u nás skauting zakázaný.

K procházení jednotlivých příběhů výstavy dostane každá skupinka dětí speciální sešit. Nakonec je čeká přemýšlení o tom, jak se mohou ve svém okolí zapojit v současnosti a měly by odejít s vizí vlastní pomoci. Výstava je k vidění prostorách Poštovního muzea v Petrské čtvrti (Nové mlýny 2, Praha 1) od 20. června do 28. října 2018. Nejlépe si ji užijí skupinky kluků a holek ve věku 10 – 15 let. 

odznak

Po prázdninách může být na výstavě trochu přetlak, proto je dobré už nyní naplánovat družinový či oddílový výlet a zarezervovat si čas návštěvy v jednoduchém formuláři na webu skautskyinstitut.cz/republika. Aby každá družina měla čas a prostor výstavu prožít!

Na stejném webu najdete i informace o tom, jak získat speciální odznak k výročí založení republiky. Není to vůbec snadné!

 

 

Kromě samotné výstavy bude na podzim k dispozici i doprovodná hra po Praze.

Výstava vznikla ve spolupráci Poštovního muzea se spolkem Junák – český skaut, Skautský institut, z. s.

Projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury.

Foto: Skautský institut