Najít kamarády
zažít dobrodružství

Postavme školu v Africe

28. 9. 2012 Vše

Dovedete si představit, že neumíte číst a psát? Ne? Máte štěstí. Většina etiopských děti takové štěstí nemá. Nemají kde a od koho se to naučit, často prostě proto, že v jejich okolí není žádná škola. Proto jsme se my skauti a společnost Člověk v tísni rozhodli pomoci.

Postavme školu v Africe

Dovedete si představit, že neumíte číst a psát? Ne? Máte štěstí. Většina etiopských děti takové štěstí nemá. Nemají kde a od koho se to naučit, často prostě proto, že v jejich okolí není žádná škola. Proto jsme se my skauti a společnost Člověk v tísni rozhodli pomoci.

Celostátní sbírku Postavme školu v Africe organizuje Junák společně s Člověkem v tísni úspěšně již devátým rokem. Letošní podzim se opět promění v etiopské barvy, Většina sbírkových akcí proběhne v termínu 1. – 7. října 2012.

Třináct škol již stojí

První škola byla díky sbírce postavena už v roce 2005. Nyní sbírkových škol stojí již třináct a čtrnáctá se buduje. Zatím poslední sbírková škola leží ve městě Debre Sina, přibližně 150 km od Addis Abeby. Nová budova má pět tříd. Se stavbou pomáhali především rodiče dětí, které budou do školy chodit. Uklízeli pozemek a připravovali ho pro zahájení stavby, pomáhali s vykládáním materiálu a dalšími drobnými pracemi. Dnes do ní již chodí a učí se 300 dětí.

Doufáme, že se nám i letos podaří vybrat peníze na další školu (nebo dvě), umožnit tam dalším dětem vzdělání a připomenout lidem, že žijí v té šťastnější části světa.

Co zmůže jeden člověk?

Ve skautských oddílech je projekt Postavme školu v Africe dobrým odrazovým můstkem pro povídání o problémech třetího světa, o udržitelném rozvoji, i o tom, co může dokázat každý člověk a jak může každý pomáhat.

Pro děti je sbírka i možností, jak o pomoci nejen mluvit, ale hlavně se konkrétními činy skutečně zapojit.

Do sbírky se letos zapojuje 39 oddílů a středisek – tj. více než 2000 skautů a skautek v cca 30 městech z většiny krajů republiky.

Více o projektu

Víte, za kolik se na stavbu školy pořídí jedna tvárnice? Za kolik jedna školní lavice? Zjistěte o sbírce, co se dá. Přečtěte si, kde všude již stojí sbírkové školy, nebo kolik dětí se díky nim mohou učit číst a psát.

www.skolavafrice.cz

 

Jak můžete pomoci?Pošlete DMSCena DMS je 30 Kč (na konto projektu Postavme školu v Africe bude připsáno 27 Kč).Více informací o DMS najdete na www.darcovskasms.cz

  • Jednorázová dms
  • Pošlete DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777.
  • Pravidelný dms (každý měsíc)
  • Pošlete DMS ROK AFRIKA na telefonní číslo 87777.
  • Službu lze zrušit odesláním textu DMS STOP AFRIKA.


Převodem na účet

Číslo sbírkového účtu: 
222 444 555/0300 (ČSOB)

 

Přispěním do kasiček skautů

Které potkáte ve většině měst ČR v týdnu 1.-7.Října 2012