Přečtěte si výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2022

2. 6. 2023 Vše

Výroční zpráva se ohlíží za skautským rokem, který výrazně poznamenala válka na Ukrajině. Zároveň během něj opět vzrostl počet skautů a skautek v Česku a uskutečnila se řada velkých i menších skautských akcí. Výroční zpráva za rok 2022 obsahuje přehledný souhrn informací a zajímavostí o činnosti naší organizace.

Přečtěte si výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2022

V úvodu zprávy píše starosta Junáka-českého skauta Josef Výprachtický – José: „Máme za sebou rok, kdy se společnost, namísto očekávaného vydechnutí po náročném pandemickém období, musela vyrovnávat s dopady ruské agrese na Ukrajinu. Skauti a skautky, podobně jako mnozí další, začali různými způsoby pomáhat. Podíleli se na humanitárních sbírkách, pracovali v koordinačních centrech. Skautské oddíly se otevřely ukrajinským holkám a klukům.“ Zpráva zároveň uvádí, že během loňského léta vyrazilo na skautské tábory nejvíce dětí za posledních 10 let, skautští vedoucí se vzdělávali na desítkách kurzů a na Středoevropském jamboree v Praze se setkalo na 1 200 mladých lidí ze dvou desítek zemí.

Ve výroční zprávě se může dočíst souhrnná čísla o tom, že v roce 2022 bylo registrovaných 75 650 členů a členek Junáka – českého skauta, i data přibližující běžnou celoroční činnost oddílů a středisek a dalších jednotek. Uskutečnilo se 1 239 táborů, kterých se zúčastnilo více než 35 tisíc dětí, z toho více než 400 ukrajinských. Vzdělávacích akcí se zúčastnilo 3 692 skautů a skautek. Skautská dobrovolnická práce měla za minulý rok hodnotu jedné miliardy korun.

Dále si můžete připomenout nejzajímavější akce a skautské aktivity uplynulého roku. Těmi byly například sbírky materiální pomoci, výroba 18 tisíc svíček v plechovce a benefiční akce na podporu Ukrajiny nebo celostátní i mezinárodní akce jako zmíněné Středoevropské skautské jamboree, Betlémské světlo, 10. ročník celostátního setkání vodních skautů Navigamus nebo Napříč Prahou – přes tři jezy.

Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2022 si můžete prolistovat na stránce skaut.cz/vyrocnizprava nebo ji koupit ve skautském obchodě.

Jak můžete zprávu využít

Zprávu můžete použít jako propagační nástroj, přiložit ji k žádosti o sponzoring nebo ji využít při kontaktu s médii. Můžete jí také poslat s věnováním jako poděkování podporovatelům a příznivcům vaší jednotky. Nabízí se i jako jeden z komunikačních prvků se státní správou, institucemi, partnery a firmami. Výroční zprávu můžete využít i při prezentaci během náborů, při interakci s rodiči dětí nebo ukazování činnosti laické veřejnosti.