Přes tři pražské jezy se vydal rekordní počet závodních plavidel

5. 10. 2022 Vše

Pouze jednou do roka se vodákům otevírají tři pražské jezy na jedinečnou akci, na kterou skauti zvou i širokou veřejnost. Ani letošní chladné počasí neodradilo zájemce od účasti a tisíce skautů, skautek a vodáků se na pramicích, kajacích, kanoích, raftech i paddleboardech zapojilo do volného splutí i každoročního závodu.

Přes tři pražské jezy se vydal rekordní počet závodních plavidel

Foto: Lukáš Smola

Akce Napříč Prahou – přes tři jezy pořádaná 4. přístavem vodních skautů Jana Nerudy z Prahy 3 má již více než osmdesátiletou tradici. Letos se podařilo překonat další z jejích rekordů – závodu se účastnilo rekordních 249 plavidel. Splutí tří pražských jezů se letos zúčastnilo celkem 1326 různých posádek.

Foto: Petr Váňa

Trasa závodu je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky startují na Císařské louce s cílem dojet na Štvanici. Na účastníky ovšem nečeká jen klidná plavba pražským historickým centrem – na trati závodníci překonávají i vorové propusti Šítkovského jezu u Jiráskova mostu, Staroměstského jezu u Karlova mostu a Helmovského jezu v Holešovicích.

Závodí se v několika kategoriích a tou nejprestižnější je Memoriál Hugo Sedláčka. Připomíná výjimečného a odvážného skauta Mindu, kterého zavraždili Němci na samém sklonku 2. světové války. Historie závodu sahá až do roku 1939, kdy libeňský oddíl Třináctka oslavil závodem pramic otevření své nové klubovny.

Foto: Matěj Šafránek

Za podporu akce děkujeme Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a firmě Dronte, která je hlavním partnerem akce. Závod probíhá pod záštitou senátora Lumíra Kantora – Bizona ze Skautského parlamentního oddílu.

Děkujeme organizátorům závodu i všem dobrovolníkům. Do kalendářů si můžete již dnes zapsat, že příští ročník akce se bude konat 28. září 2023.

Facebooková stránka akce: https://www.facebook.com/3Jezy

Foto: Matěj Šafránek