Najít kamarády
zažít dobrodružství

Příběhy nezlomných hrdinů, ale i ovocné knedlíky, polka a ježek v kleci: čeští skauti se ukázali světu

1. 8. 2019 Vše

24. Světové skautské jamboree se chýlí ke konci, ve čtvrtek 1. srpna lokálního času jej v Západní Virginii uzavře Závěrečný ceremoniál. Skautského setkání, které se podobně jako olympiáda koná jednou za čtyři roky, se zúčastnilo na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek z více než sto padesáti zemí světa. Česká výprava byla historicky největší, na akci se vypravila pětistovka českých skautů a skautek. Zaujali příběhem českého skautingu, aktivitami pro ostatní i tradičním jídlem.

Příběhy nezlomných hrdinů, ale i ovocné knedlíky, polka a ježek v kleci: čeští skauti se ukázali světu

Vlajkonoška české výpravy. Foto Jan Pešek.

Česká stopa byla na Jamboree v USA skutečně výrazná. Jako jedna z pouze dvanácti zemí dostala Česká republika možnost připravit programy pro účastníky, a to v nejvyšším počtu ze všech. Všechny propojovalo motto české reprezentace – Unbreakable – odkazující na příběh českého skautingu, který se nepodařilo zlomit ani nacistům, ani komunistům. 

„Jsem pyšný na to, že jsme našimi programy vyvážili všechno to adrenalinové dobrodružství tady na Jamboree. Využili jsme to, co dobře umíme: přidat ke hře příběh, díky kterému dostane mnohem širší rozměr. Návštěvníky to bavilo a vraceli se i několikrát, naše metoda i osudy českého skautingu je zaujaly,” líčí hlava české výpravy David Urban.
Účastníci si vyzkoušeli například vysílání vzkazu z vazby morseovkou, rozeznávání lží v tisku nebo pátrání po mapě nacististických věznic.
„Motto celého Jamboree bylo “Unlock a New World”, my jsme ale přesvědčení, že i pro budoucnost je důležité znát dobře vlastní historii a umět se z ní poučit,” vysvětluje autorka programů Eliška Siblíková.  

© Dominik David

Každý z jamoddílů – skupin, na něž byla česká výprava rozdělená, měla svého patrona z řad skautských hrdinů a hrdinek. Šlo například o Rudolfa Plajnera, Václava Havla, Lubora Šušlíka nebo Eduarda Marka.
„My jsme tu se silným příběhem patronky našeho jamoddílu Dagmar Skálové – Rakši, kterou věznil komunistický režim. Musím říct, že se o to lidé velmi zajímají a speciálně sem chodí hledat její příběh. Jejich reakce jsou pak různé, ale většinou těžko věří tomu, že lidé mohli být zavíráni do vězení jen pro to, že byli skauti – natož ženy –, a že celý skauting mohl být zakázaný,” uvádí vedoucí oddílu Věra Vosecká. 

V takzvaném Expu, velkém stanu, kde mají jednotlivé země svůj prostor pro prezentaci, si v české sekci mohli návštěvníci uplést turbánek, kterým se svazuje skautský šátek, podívali se díky brýlím s virtuální realitou na klasický český tábor a potrápil je i Foglarův ježek v kleci. „Jo, zvládl jsem to” radoval se Nathaniel z Velké Británie. “Stál jsem tu už pěknou chvíli, ale pak jsem si všiml, že jeden z otvorů je širší, než ty ostatní, zkusil jsem tudy ježka protočit a šup, byl venku.”  
Pozornost si jako již tradičně získávaly i typické české podsadové stany, které přes oceán putovaly v kontejneru na nákladní lodi.
“Je to takový rozdíl, oproti našim táborům!” svěřila se skautka Ioanna z Velké Británie. “My táboříme v normálních stanech a jezdíme jen na týden.

© Dominik David –

Během takzvaného Kulturního dne se každá ze zúčastněných zemí snažila ostatním ukázat svou kulturu a tradice. Čeští skauti a skautky kupříkladu učili ostatní polku, připravili bramboráky nebo ovocné knedlíky a přichystali chlebíčky a pomazánky – třeba vajíčkovou nebo česnekovou. 

V průběhu celého Světového skautského jamboree si pak získávali pověst dobrých sousedů.
„Je skvělé mít vedle sebe český oddíl. Povídáme si, půjčujeme si věci. Češi působí jako velice příjemní a laskaví lidé. A myslím, že jsou velmi kreativní, pokud jde o uzlování tak určitě,” popisuje Kas z USA a ukazuje na vázanou bránu, kterou si český oddíl ozdobil své tábořiště.  

David McKee, regionální ředitel Světové skautské organizace vnímá české skauty jako zdroj inspirace. „S tím úžasným růstem, který prožíváte v posledních letech, s inovací programu, s novým systémem vzdělávání dospělých si myslím, že český skauting je tím, kdo v mnoha ohledech udává směr,” uvedl.  

24. Světové skautské jamboree bylo s pětačtyřiceti tisíci účastníkům největší Jamboree v historii. Z Česka se na něj vydalo 494 skautů a skautek. Více než tři stovky z nich zůstávají po akci v USA, vedení české výpravy pro ně připravilo cestu po Východním pobřeží. 

Fotografie:

ke stažení ZDE.

Kontakt:

Barbora Trojak, tisková mluvčí Junáka – českého skauta, tel. 731 403 647, mail barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 13 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 64 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.

Na Světové skautské jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku (2015), v roce 2023 bude akci hostit Jižní Korea.

Jamboree přináší skautům a skautkám příležitost poznat lidi různých národností, kultur, jazyků, víry a náboženství a navázat nová přátelství napříč světadíly; příležitost poznávat a učit se jeden od druhého, vést dialog, vnímat bohatství rozmanitosti i hodnot, které spojují skauty a skauty z celého světa. 

Kromě nejrůznějších sportovních aktivit na skauty a skautky čeká prohlubování znalostí a schopností. Cílem je inspirovat účastníky, aby byli aktivními občany, starali se o své okolí, ale také rozuměli globálním výzvám, jako je například klimatická změna nebo proměny práce či médií, a rozvíjeli dovednosti, které jim umožní lépe se orientovat v současném světě.