První skauti získali certifikaci v programu Ekoklubovna

30. 6. 2023 Vše

Tři skautská střediska – z Chotěboře, Kamenice nad Lipou a Rožmitálu pod Třemšínem – a jedná skautská základna v Zikmundově získaly letos v červnu certifikaci Ekoklubovna, která je součástí programu Ekoškola. Jde o první skautské jednotky, které prošly tříletým programem a získaly tuto mezinárodní certifikaci potvrzující jejich zodpovědný přístup k životnímu prostředí i šetrné fungování jejich kluboven a základny.

První skauti získali certifikaci v programu Ekoklubovna

Program Ekoškola vede školy, učitele a žáky k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí a jeho zlepšování v jejich okolí. Stojí za ním mezinárodní organizace Foundation for Environmental Education (FEE). Vznikl v roce 1994 a do České republiky se dostal o 11 let později, koordinuje ho zde Vzdělávací centrum Tereza. Certifikát Světová škola v současnosti má v Česku již 156 škol a dalších zařízení pro děti.

Tři skautská střediska a jedna základna se do programu Ekoklubovna zapojily před třemi lety. Během té doby skauti a skautky podobně jako školní týmy analyzovali, jak šetrně či nešetrně v mnoha ohledech a oblastech funguje jejich klubovna či základna. Navrhovali konkrétní kroky pro zlepšení a některé z nich rovnou uskutečnili. Pořádali také k tématu různé akce pro veřejnost.

Chotěboř: Od programů na schůzkách pro roverskou konferenci

„Naším prvním úkolem bylo dát dohromady ekotým a poté udělat důkladnou analýzu naší klubovny a zahrady a jejich chodu. Přitom jsme vybírali, jaké tématu se chceme v rámci Ekoklubovny věnovat,“ popisuje začátek zapojení do programu Eliška Jelínková – Lefe ze skautského střediska v Chotěboři. Pro další práci si chotěbořští skauti a skautky vybrali prostředí klubovny. Mají totiž novou klubovnu a bylo pro ně proto zajímavé přemýšlet o tom, jak by mohla fungovat ještě lépe i s ohledem na její okolí a životní prostředí. Rozhodli se i posílit biodiverzitu na její zahradě. „Jedním z úkolů programu bylo zajistit pro zahradu zdroj vody. Opatřili jsme si sud, do kterého chytáme dešťovou vodu a zaléváme jí záhonky, které zde nově vznikly. U klubovny nám přibyl i stojan na kola a koloběžky, který při cestách do klubovny využívají děti i dospělí,“ popisuje Lefe další novinky v okolí klubovny.

Nástěnka programu Ekoklubovna v klubovně v Chotěboři.

Střediskový ekotým se zaměřil i na osvětu a vzdělávání. Jeho členové si připravili aktivity pro schůzky i prezentace s návrhy, ke kterým v programu přišli, a představili je na střediskových radách.  Během tříleté účasti v programu se dostali až k uspořádání výpravy se zaměřením na ekologická témata, vycházku s ekologem nebo roverskou konferenci o životním prostředí. „Občas jsme trochu tápali nad tím, jak některé věci přetavit na skautské prostředí, protože původní materiály projektu jsou uzpůsobeny hlavně pro školy. Měli jsme ale k ruce mentora, který nám velmi pomáhal a mohli jsme se na něj kdykoliv obrátit,“ doplňuje Lefe. Své zapojení do programu Ekoklubovna hodnotí chotěbořští skauti a skautky zpětně pozitivně. Oceňují, že jim program pomohl zpříjemnit prostředí jejich klubovny a zahrady a zvýšit jejich udržitelnost. „Projekt nám dal mnoho nových zkušeností i poznatků. Byla to zároveň fajn příležitost uvědomit si příležitosti, které máme, a říct si: „Aha, tohle by šlo dělat lépe. Pojďme to tu společně udělat hezké a zároveň šetrné a přátelské k celému ekosystému,“ uzavírá za chotěbořské skauty a skautky Eliška Jelínková.

Členové ekotýmu připravili programy pro schůzky jednotlivých oddílů střediska.

Kamenice nad Lipou: Cesta k udržitelnosti je stále se opakující proces

Ekotým FeFeronky ze skautského střediska v Kamenici nad Lipou.

Ve středisku Fidelis et Fortis z Kamenice nad Lipou během tříletého zapojení do projektu prošli všech sedm kroků Ekoškoly, některé i vícekrát. Pro náš ekotým bylo nejtěžší nastavit si vlastní fungování. Tým je poskládaný ze členů dvou různých oddílů, každý oddíl byl zvyklý na trochu jiné fungování a jeho členové přicházeli do týmu s odlišnými očekáváními. Část programu jsme navíc absolvovali ještě za covidu. Vyzkoušeli jsme si tedy různé postupy, dělení úkolů i strukturu týmu.  Vyhovující podobu se nám povedlo najít až docela nedávno,“ popisuje Andělka Kožiaková ze střediskového ekotýmu, který si říká FeFeronky. I v Kamenici nad Lipou se i díky podnětům z Ekoklubovny objevily u klubovny nový stojan na kola a nádrž na chytání dešťové vody. Kromě toho kameničtí skauti ve své klubovně upravili staré záchody, aby spotřebovávali méně vody a do vodovodního kohoutku přimontovali perlátor. Podobně jako chotěbořský ekotým připravil i ten kamenický programy pro skauty a skautky na jejich schůzky. Věnovali se na nich práci s odpadem a spotřebě vody. Tři roky v programu Ekoklubovna podle Andělky přineslo členům jejich ekotýmu mnoho zkušeností a motivace věnovat se ekologickým a environmentalním tématům více než předtím. Středisku podle ní program umožnil zahájit dlouhodobější projekt podporující větší spolupráci mezi oddíly. Největším uvědoměním pro nás zároveň bylo, že cesty k větší udržitelnosti jsou stále se opakující proces, nikoli jen jeden postup, kterým stačí popořadě projít a bude hotovo,“ vysvětluje Andělka.

Program Ekoškola staví na společné metodice sedmi kroků, která je jednotná pro celý svět. Program funguje ve více než 70 zemích světa. Certifikace, kterou školy i skauti získají, je platná na tři roky, poté ji její držitelé musí znovu obhájit.

Na zahradě své klubovny vyrobili skauti a skautky z Chotěboře i zbrusu nové vyvýšené záhony.