Najít kamarády
zažít dobrodružství

Na první tábor vyrazili skauti před 110 lety, dnes jich pořádají přes dvanáct set

13. 7. 2022 Vše

13. července 1912 se vydala skupina skautů na první tábor v českých zemích. V době, kdy nebylo zvykem pobývat ve volném čase v přírodě, měl průkopník a pedagog Antonín Benjamin Svojsík jasnou představu o tom, jak blahodárný vliv na rozvoj těla i duše dětí a mladých lidí může táboření mít. Děvčata se přidala jen o tři roky později, v roce 1915.
Dnes skauti pořádají přes dvanáct stovek táborů ročně a letos na ně vyrazí nejvíce kluků a holek za posledních deset let. Celkem bude v české krajině během letošního léta tábořit na 47 tisíc skautů a skautek, z toho přes 36 tisíc dětí.

Na první tábor vyrazili skauti před 110 lety, dnes jich pořádají přes dvanáct set

Foto: Skauti Nové město na Moravě

„Zakladatel skautingu Antonín Benjamin Svojsík k nám přinesl způsob trávení prázdnin, který přetrval více než sto let. S ohledem na výrazné změny společnosti je to fascinující úspěch. Vnější podoba táborů, hlavní principy, struktura programu i režim táborového dne jsou natolik osvědčené a funkční, že nebylo třeba je výrazně měnit,” uvádí skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.  

Skautský tábor začíná na zelené louce, kde si skauti postaví tábor z podsadových stanů nebo týpí, hangáry, jídelnu, táborovou kuchyň s kamny a další táborové stavby. Do podsadových stanů, které jsou českým unikátem, jezdí skauti od roku 1913, indiánská týpí se začala prosazovat v 70. letech.
Tábory jsou i v současnosti bez elektřiny, skauti si tedy svítí petrolejkami nebo svíčkami a stále častěji se prosazují i praktické ledkové svítilny. K vaření využívají skauti oheň (táborová kamna, brutar, ohniště), k mytí vodu z potoka, pitnou vodu si nejčastěji dováží v barelech na vozíku či autem.
Táborový den má stále stejný rytmus a skládá se z her, společné práce – třeba v kuchyni nebo při přípravě dřeva na topení, rukodělných aktivit, ze sportu a pohybu obecně, poznávání přírody a získávání různých znalostí a dovedností. Kluci a holky se o sebe na táboře musí do velké míry postarat, což rozvíjí jejich samostatnost, sebedůvěru, praktické dovednosti i odpovědnost. Na mnoha úkolech i hrách ale pracují společně, díky čemuž posilují schopnost spolupráce, empatie a vzájemné pomoci. 

Foto: skautské středisko Dobráček Hostinné

První skautský tábor trval i s cestou na tábořiště téměř pět týdnů, ty současné jsou většinou dvou až třítýdenní, měsíční bývají výjimkou. I dnes některé oddíly volí putovní formu tábora, případně kombinují putovní a stálé či putovní a vodácké táboření.
Dnešní tábory poskytují oproti dřívějšku větší prostor pro hru, protože je snazší postarat se o praktické záležitosti: na nákup se například častěji jezdí autem než s batohem či vozíkem, potraviny vydrží delší dobu. Na prvních táborech také neexistovaly celotáborové etapové hry inspirované různými příběhy, které má nyní mnoho oddílů v oblibě. V legendách těchto her se často odráží různé populární knihy, filmy, seriály a další kulturní fenomény. Skladba aktivit, kterým se skauti a skautky na táborech věnují, se samozřejmě proměňuje v souvislosti se změnami světa kolem. Právě na aktuální svět má totiž skauting kluky a holky připravovat. Oddíly se tak mohou zabývat třeba finanční či mediální gramotností, duševním zdravím nebo zkoušet různé vědecké pokusy.   

Foto: skauti z Neštěmic


Skautské tábory jsou nekomerční a primárně členské, jezdí na ně tedy členové skautských oddílů, kteří se znají z celoroční skautské činnosti na schůzkách a výpravách. Tábor vnímají jako vyvrcholení činnosti a příležitost strávit s kamarády delší dobu.
Přípravy a průběh skautských táborů mají na starosti skautští dobrovolníci, vedoucí, kteří za svou práci nedostávají žádnou finanční odměnu a musí pro ni získat kvalifikaci v rámci skautského vzdělávání. Za největší odměnu ale většina z nich považuje nadšení a spokojenost kluků a holek a pocit smyslu, který skauting přináší do jejich života. 

Foto: Zuzana Havlínová

V roce 2022 Junák – český skaut pořádá:

  • přes 1200 táborů
  • pro více než 36 000 dětí
  • celkem na tábor pojede téměř 47 000 dětí a dospělých

Jak probíhal první skautský tábor? 

Skupinka hochů z Prahy i dalších míst se sešla 13. července ráno před budovou žižkovského reálného gymnázia, kde působil Antonín Benjamin Svojsík jako učitel. Na dvoukolák naložili 300 kilogramů táborového vybavení a vyrazili na cestu na vybrané tábořiště nedaleko Humpolce, v lesích kolem Orlovské hájovny. Toto místo Svojsík dobře znal, protože zde působil jeho tchán, rytíř Stránský ze Stránky a Greifenfelsu. Svojsík tu strávil předchozí léto u překladů knihy Scouting for Boys zakladatele světového skautingu Roberta Baden-Powella.  

Foto: Skautský archiv

Chlapci každý den ušli kolem 30 km a na místo tábora v orlovských lesích dorazili pátý den. Trasa vedla přes Uhříněves, Říčany, Kostelec nad Černými lesy, Zásmuky, Suchdol, Kutnou Horu, Čáslav, Horku, Golčův Jeníkov, Habry, Světlou nad Sázavou, Dolní Město a Kejžlici. Tábor si první skauti postavili na mírném svahu, na maličké mýtince, ale většina táborových staveb byla mezi vzrostlými smrky. Hlavní dominantou byl kruhový stan, tzv. zvoňák, kde se i při nepříznivém počasí vaří na vařiči. Ke spaní sloužily ještě čtyři menší stany, všechny půjčené armádou. 

Foto: Skautský archiv

Táborový program se skládal ze sportu, práce, odpočinku, her a tréninku skautských dovedností. Velkou část času táborníkům zabralo shánění zásob, pro které chodili k sedlákům v okolí. Velkou událostí byla stavba loďky — maňáska, kterou pokřtili názvem SKAUT I. a brázdili s ní blízký rybník. Tábor podle všeho skončil po měsíci, tedy 15. srpna, a účastníci se na vlastní pěst vydali domů. 

Foto: Skautský archiv

Svojsík hodnotil tábor jako úspěšný pokus, jenž v praxi ověřil účinnost skautingu. Proto se již o rok později těchto “táborových kolonií” uskutečnilo patnáct.

Foto: Skautský archiv