Najít kamarády
zažít dobrodružství

Kreslil Rumcajse, Večerníčka, ale také kamarády ze skautu. Radek Pilař by oslavil devadesátiny

23. 4. 2021 Vše

Malíř, ilustrátor, fotograf, filmař, autor legendárního Rumcajse a skaut Radek Pilař se narodil 23. dubna 1931 v Písku. Už jako malý kluk projevoval velké výtvarné nadání a umění se nakonec věnoval po celý život.

Kreslil Rumcajse, Večerníčka, ale také kamarády ze skautu. Radek Pilař by oslavil devadesátiny

Ve čtrnácti začal Radek Pilař chodit do skautu a jeho přátelé vzpomínají, že v ruce neustále držel malířský náčrtník. Písečtí vodní skauti tenkrát zažívali úžasná dobrodružství, například šestitýdenní tábor nebo putování po Vltavě na vlastnoručně vyrobených kajacích – neustálé opravy lodí jim nakonec prodloužily cestu ze Zlaté Koruny na Zbraslav na celé tři týdny. 

„Jednak jsme propadli vodáckému sportu na dlouhá léta, jenom těch řek, co jsme sjeli! A v životě se snad vyplatilo, co jsme nasáli při skládání odborek, lovení Tří orlích per, to znamená sílu i vůli postarat se o sebe i o kamaráda, vůli jít rovnou cestou,” vzpomínal pro Paměť národa Pilařův kamarád z píseckého oddílu, bývalý diplomat a ministr zahraničí Jaroslav Šedivý. 

„Táta se ke skautům přidal krátce po válce, v létě 1945. Odhodlanost píseckých hochů založit oddíl byla nesmírná a v jeho vzpomínkách byl i po letech cítit skutečný zápal. Když v roce 1946 přestoupil do nově založeného oddílu vodních skautů, namaloval přes celou stěnu klubovny tématický výjev dvou a půl metrové lodi. Jednalo se o do nejmenších detailů vyvedenou plachetnici z dob admirála Nelsona, které nechyběl jediný námořnický uzel nebo signalizující námořník. Na šťastná klučičí dobrodružství ze skauta nikdy nezapomněl a základní myšlenka této organizace, že silnější chrání slabšího ho provázela celý život, stejně jako láska k přírodě a oddanost přátelství i pravdě,” vypráví dcera Radka Pilaře Marina Odvárková Pilařová.

Radek Pilař zamířil po studiích na gymnáziu z Písku do Prahy, kde vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění. Značnou část tvorby věnoval dětem – v 70. letech začal dělat první filmy pro děti pro tehdejší Československou televizi a Krátký film. V roce 1965 díky tomu vznikla postavička, která kluky a holky provází do postýlek dodnes: Večerníček.

Foto: archiv ČT

O dva roky později nakreslil Radek Pilař postavy loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a malého Cipíska. Podle literární předlohy spisovatele Václava Čtvrtka nekonec vzniklo celkem 53 dílů příběhů o loupežníku Rumcajsovi a jeho příhodách v lese Řáholci i nedalekém městě Jičíně. Podle Mariny Odvárkové-Pilařové byl Rumcajs prvním veřejně známým ekologem.

 

Archiv rodiny Pilařových

Radek Pilař měl desítky samostatných výstav, ilustroval na 50 knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Vytvořil řadu krátkých filmů a večerníčků, je zakladatelem videoartu u nás,  na FAMU pak založil nejdříve kabinet animované tvorby a později i Katedru animované tvorby a videa. Práce Radka Pilaře si vysoce cenili i v zahraničí.
7. 
února 1993 nevydrželo jeho nemocné srdce velké pracovní tempo a Radek Pilař zemřel na infarkt. Je pochován na pražském Vyšehradě.

Tip na výlet: V Písku najdete centrum Sladovna, kde má Radek Pilař stálou expozici. Pro malé děti tu také připravili speciální místo – hravé Pilařiště.

Za fotografie a vstřícnost děkujeme rodině Pilařových.