Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti a skautky vyrazí na více než 1 100 táborů po celém Česku

20. 6. 2021 Vše

Mezi táborníky je nejpopulárnější Jihočeský kraj a Vysočina, právě do těchto krajů pojede nejvíce skautských oddílů. Dvě třetiny táborů mají do padesáti účastníků a patří tedy k těm menším. Skautské tábory jsou nekomerční a stojí na práci tisíců dobrovolníků. Junák – český skaut je největším pořadatelem letních táborů v Česku.

Skauti a skautky vyrazí na více než 1 100 táborů po celém Česku

„Téměř do poslední chvíle jsme nevěděli, jaká budou pro tábory pravidla, ale i přesto se skautské oddíly chystají uspořádat více než jedenáct set táborů, na které vyrazí přes dvaatřicet tisíc kluků a holek. Jsme přesvědčeni, že dobrodružství s partou kamarádů v přírodě je přesně to, co děti a mladí lidé po uplynulé řadě velmi náročných měsíců potřebují,” uvádí skautská tisková mluvčí Barbora Trojak.

Skautské tábory:

  • jsou určené primárně pro členy skautských oddílů – děti se mezi sebou i s vedoucími dobře znají z celoroční skautské činnosti.
    Výjimkou jsou příměstské tábory, které řada skautských oddílů pořádá ve své obci.
  • probíhají bez elektřiny, v přírodě, v lese nebo na louce, kde kluci a holky spí v typických podsadových stanech nebo v indiánských tee-pee
  • trvají nejčastěji 14 dní, některé oddíly ale táboří i tři týdny nebo na klasický tábor navážou táborem putovním
  • průměrně stojí mezi 1000 až 1 200 Kč za týden.
    Výjimečná cenová dostupnost je dána zejména tím, že jde o tábory nekomerční.
  • o přípravu a chod táborů se starají tisíce skautských vedoucích, kteří s dětmi pracují jako dobrovolníci a dobrovolnice – pouze za dobrý pocit
  • jsou spíše menší, 2/3 táborů má do 50 účastníků, díky čemuž se mohou vedoucí věnovat dětem do velké míry individuálně

Na kluky a holky čeká na skautském táboře nabitý program. Aktivity jsou často zarámované celotáborovou hrou, která pracuje s dětskou fantazií a vychází například s populárních knih nebo filmů. Díky intenzivnímu programu, který kombinuje hry, sport, zábavu i povinnosti také děti snadno zapomenou na mobily i počítače.
Kromě toho se holky a kluci učí novým dovednostem a starají se sami o sebe, o druhé i o samotný chod tábora. Zatápí v kamnech, sbírají chrastí a řežou dřevo nebo chystají program pro ostatní. Ve všech těchto činnostech se projevují důležité principy skautingu: děti a mladé lidi vede k samostatnosti, přebírání odpovědnosti a spolupráci ve skupině. Pomocí skautské výchovné metody si osvojují důležité kompetence, díky nimž se v životě neztratí.

Jaká pravidla budou na táborech platit?

Na základě doporučení Ministerstva zdravotnictví musí letos část našich táborů, které jsou takzvanou zotavovací akcí (organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů) dodržovat přísnější hygienická pravidla. Junák – český skaut doporučuje i vedoucím nezotavovacích akcí, aby se o dodržování pravidel v co největší míře snažili.

  • Na táboře musí být dostatek dezinfekce a mýdla.
  • Tábory by měly být uzavřené pro návštěvy. Kontakt s okolním světem by táborníci měli omezit na nejnižší možnou míru, a to včetně cest na nákup.
  • Stejně tak by měli skauti omezit výlety do civilizace, například na koupaliště.
  • V případě podezření na nákazu je třeba okamžitě izolovat danou osobu a situaci hlásit na místně příslušnou krajskou hygienickou stanici. To platí i pro pozitivní výsledek při přetestování samotestem po 7 (nebo 14) dnech.
  • Každý účastník, od dovršených 6 let věku výše, se musí prokázat testem nebo alternativou. Možnosti jsou: PCR test (nejvýše 7 dnů předem), antigenní test ve veřejném testovacím místě (nejvýše 72 hodin předem), antigenní samotest při nástupu na tábor, potvrzení nebo čestné prohlášení o antigenním testu ze školy nebo zaměstnání (nejvýše 72 hodin předem), nejdříve 22. den od první dávky dvoudávkového očkování, nejdříve 14. den od první dávky jednodávkového očkování, nejvýše 180 dnů od laboratorně potvrzené prodělané nákazy.
  • V případě PCR testu je tento platný pro celý tábor. Totéž platí pro očkování a prodělanou nákazu. V případě jakékoli verze antigenního testu je třeba test opakovat každých 7 dnů na táboře, nejspíše antigenními samotesty z lékárny.

V některých regionech může být těžké zajistit termín na PCR testy, testovací centrum nemusí být snadno dostupné, nebo nemá před prázdninami dostatečnou kapacitu. Skautská organizace proto zajistila pro tyto případy centrální řešení s výrobcem KLOKTEJ.TO. Využití této nabídky je zcela na skautských oddílech, vedoucí mají možnost objednat si on-line sadu samotestovacích PCR testů, které následně dorazí na pobočku Zásilkovny nebo určenou adresu a po otestování se odevzdají v nejbližší zapojené lékárně.

Kontakt:

Junák – český skaut: Barbora Trojak | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Fotografie:

ke stažení ZDE 

(prosíme o uvádění autorů, jména jsou v názvech fotky)

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných téměř 70 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.