Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti mají za sebou dva týdny pomoci po tornádu

9. 7. 2021 Vše

‘Nikdo z nás nic takového nedělal a ani by tomu nevěřil’, tak shrnují ve zkratce svou práci. Po dvou týdnech od tornáda, které ničivě zasáhlo do života několika obcí na jižní Moravě, se práce týmu skautů a dalších dobrovolníků přesouvá z Domu kultury Hodonín do dalších prostor. Členové místního týmu si vyzkoušeli krizové řízení a vybudovali kolos zahrnující call centrum i logistické, personální, komunikační nebo IT oddělení. Do koordinace pomoci přímo v Domě kultury i v okolí se zapojilo na dvě stě mladých lidí, kteří i díky spolupráci s Českým červeným křížem nebo zaměstnanci DK dokázali doručit materiální pomoc i dobrovolníky stovkám postižených rodin v okolí.

Skauti mají za sebou dva týdny pomoci po tornádu

Okamžitě po prvních zprávách o devastujícím dopadu tornáda se začali mobilizovat skautští dobrovolníci z okolí tragické události. V pátek 25. června ráno se sešli v Domě kultury v Hodoníně, který se v následujících dnech proměnil v centrum pomoci. Návštěvníky představení nahradily nejdříve lůžkoviny a voda, později velké množství hygienických a úklidových potřeb nebo textilu.
„Z Domu kultury se stal sklad a zároveň centrální místo pro distribuci dobrovolníků, kteří se nám hlásili na práci. Po dohodě s jednotlivými obcemi jsme pro ně sháněli dopravu auty a autobusy, denně i pro tři sta lidí” popisuje člen koordinačního týmu Pavel Martinek. „Objem práce i materiálu neustále narůstal, a tak jsme postupně museli vytvořit organismus podobný firmě s specializovanými týmy a zapojit do nich i profesionály. Skladů jsme nakonec měli na starosti několik, protože vlna solidarity byla skutečně obrovská,” dodává Martinek, který podle svých slov naplno zúročil zkušenosti ze skautského oddílu i koordinace velkých skautských setkání.
Zásadní částí práce týmu byla kvalitní komunikace, dobrovolníci proto vytvořili call centrum pro přijímání nabídek a poptávek pomoci a pro podobný cíl využili i facebookovou stránku Domu kultury. „Snažili jsme se do maximální míry a co nejrychleji propojovat všechny, kteří pomoc nabízeli nebo potřebovali, a distribuovat darovaný materiál,” uvádí koordinátorka komunikace Lucie Lněničková. „Za den jsme vyřídili třeba i devět set telefonátů,” ilustruje.

Do práce v Domě kultury se významně zapojili i členové Českého červeného kříže, kteří využívali zázemí budovy rovněž pro práci svých psychologů a štábu. ČČK také dobrovolnickému týmu předával vlastní zkušenosti z podobných událostí: „Oceňujeme, že nám opravdu partnersky, s velkým respektem pomohli zlepšit procesy práce, mohli jsme se na celý tým díky tomu podívat s nadhledem a pracovat a pomáhat efektivněji,” vysvětluje další z koordinátorů Matěj Zicháček. Šéf Ústředního krizového štábu ČČK Richard Smejkal ostatně skautům a skautkám vzkázal: „Jste skvělý tým, kterému posílám velkou poklonu.” 

Foto: Pavel Ligr

Jedním z koordinátorů pomoci v Domě kultury byl i špičkový softballový nadhazovač a skaut Michal Holobrádek, který do Hodonína dorazil okamžitě po skončení Mistrovství Evropy, z něhož si dovezl zlatou medaili. „Naplno jsem si tu uvědomil význam skautské výchovy, jak reálný dopad může mít na okolí a na další lidi. Je cenné vidět, jak spolu dovedou pracovat jednotlivci, kteří se na začátku třeba vůbec neznali.” 

Do dobrovolnické práce kolem Domu kultury se zapojili nejen skauti a skautky a ČČK, ale také řada jednotlivců, dobrovolní hasiči, Greenpeace, studenti Univerzity obrany, Masarykovy univerzity či místního gymnázia. Činnost týmu se nyní mírně utlumuje, Dům kultury brzy obnoví svůj běžný program a veškerý materiál je přesunut do nového skladu v areálu Tabačka, jehož správu by výhledově mělo převzít město Hodonín. V nedalekých Ratíškovicích pak bude fungovat dobrovolnický kemp pro skauty a skautky z celé republiky. 

„Myslím, že jsme dovedli všem dobrovolníkům – i těm, kteří do skautu nikdy nechodili – ukázat, jak mezi sebou skauti fungují. Jak spolu komunikujeme, jak spolupracovat, pomáhat si, jak být spolu, i když jsme každý jiní. Měli tu prostor k osobnostnímu růstu, aniž by to tak nutně vnímali, uzavírá Matěj Zicháček.”   

Sklad Tabačka

  • provozní doba od 8 do 18 hodin
  • adresa Bratislavská 1/6
  • sklad veškeré materiální pomoci kromě stavebního materiálu (nářadí, hygienické a úklidové potřeby, potraviny, kočárky, oblečení)
  • zájemci se musí prokázat občanským průkazem 
  • o sklad se stará desítka dobrovolníků, kteří pomáhají zájemcům s výběrem vhodných věcí

Kontakt:

Barbora Trojak | tel. 731 403 647 | skautská tisková mluvčí

Tým na místě: Lucie Lněničková tel. 776 707 411.

Fotografie:

ke stažení ZDE 

(prosíme o uvádění autorů, jména jsou v názvech fotky)

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných téměř 70 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.