Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti otevírají dvě nové klubovny. Seznamte se s příběhy jejich vzniku

19. 9. 2022 Vše

Na dvou místech republiky budou do konce září po několikaletých pracích otevřeny nové skautské klubovny. Přináší dva různé příběhy míst, kde mohly vzniknout nové prostory pro skautskou činnost díky podpoře od města, od lidí kolem střediska i řady dalších. Oba dva vám nyní přiblížíme.

Skauti otevírají dvě nové klubovny. Seznamte se s příběhy jejich vzniku

Polná: Klubovnu teď bereme jinak

Předposlední zářijovou neděli bude slavnostně otevřena klubovna v Polné. Její stavba byla specifická v tom, že se do ní se do ní formou brigád zapojil velký počet dobrovolníků. Šlo o členy střediska, rodiče i další sympatizanty místního skautingu. „Za první dva roky se do práce zapojilo celkem 71 osob. Téměř veškeré práce na klubovně včetně těch nejodbornějších byly nakonec udělány brigádnicky. Jedinou výjimkou bylo lití betonových podlah a pokládka lina. To dělala firma – i tak to bylo v podstatě za cenu materiálu. Když ostatní profesionální řemeslníci viděli naše nadšení, tak ani žádné peníze nechtěli. Říkali: „Vždyť je to pro děcka“,“ popisuje rozsah brigád Václav Kratochvíl, člen skautského střediska v Polné, který se podílel na koordinaci stavby nové klubovny.

Téměř veškeré práce na klubovně byly udělány brigádnicky.

Popisuje, že základem úspěchu těchto brigád byla jejich pravidelnost. Brigády se konaly vždy ve stejný den, ve stejný čas – první rok stavby se tak dělo dvakrát v týdnu. I kvůli probíhající pandemii tehdy měli mnozí dospělí více volného času a možností se do brigád zapojit. Brigády se cíleně nekonaly o víkendu, kdy chtěli členové střediska mít volno pro čas s rodinou a práci na svých vlastních domech. Na každé brigádě byla pravidelně k dispozici i svačina, kterou připravovaly oldskautky/starší členky střediska. „Je financována z mně neznámých fondů – které mají oldskautky na starosti. Zřejmě se jim podařilo zachytit babičky, které by rády nějak pomohly, ale nemohou stavět, tak financují svačiny. Při svačině probíráme plán následujících prací – postup, koho zkontaktovat, na co si troufneme,  na co někdo někoho zná, kdo tomu rozumí a zda by nám mohl pomoci,“ vysvětluje původ a význam těchto svačin Vašek Kratochvíl.

Důležitou částí brigád byly společné svačiny.

Skauti z Polné do stavby nové klubovny cíleně zapojili i dětské oddíly. Skauti a skautky se podíleli už i na hrubé stavbě. Rovnali prkna, zatloukali hřebíky, pokládali izolaci a fólie. „Teď dostal každý oddíl na starost dodělat si vlastní místnost. Předali jsme jim je ve chvíli, kdy byly hotové podlahy. Štuky na stěnách, obložky, vybavení, výmalbu, to vše si teď dělají sami,“ doplňuje Vašek. Potvrzuje, že i díky vlastnímu zapojení teď i členové dětských oddílů berou klubovnu jinak. „Osobně jsem vždycky viděl práci jako součást výchovy. Proto se na táborech dopoledne něco opravuje, doplňuje, vylepšuje. Spousta roverů si při stavbě klubovny poprvé sáhla na cihlu. Někteří se naučili perfektně natahovat štuk, přestali se bát si něco sami zařídit, něco si domluvit. Věřím, že i tato zkušenost se jim bude v životě hodit. Seznámili se i s polovinou řemeslníků z okolí,“ dodává s úsměvem Vašek.

Pozitivem společných brigád podle něj byla i možnost většího zapojení členů střediska, kteří dříve vedli oddíly, ale dnes už nejsou tak aktivní. Stavba klubovny jim dala možnost být opět důležitou součástí střediska a být prospěšní i ve starším věku. Celá stavba byla samozřejmě dlouhá a náročná, jak to u podobných projektů bývá – skautskému středisku v Polné však podle všeho přinesla i spoustu dalších benefitů, se kterými na začátku celé akce možná ani tolik nepočítali. Od konce září teď budou skauti v Polné bydlet opravdu „ve svém“.

Mníšek pod Brdy: Čtyřletá cesta k vlastní klubovně

Novou skautskou klubovnu v Mníšku pod Brdy zahlédnete při jízdě po dálnici D4 směrem na Prahu. Stojí na okraji nové bytové výstavby. O bydlení s blízkým dojezdem do Prahy na úpatí Brd je velký zájem, a město se tak v krátkém čase násobně rozrostlo – i s tím i počet místních skautů. V roce 2015 bylo ve středisku registrovaných 90 členů, vloni jich bylo už 168. Nová klubovna byla slavnostně otevřena v neděli 18. září.

Dosud se skauti v Mníšku scházeli v bývalé základně rybářského spolku.

V minulých letech skauti v Mníšku s místem pro scházení putovali po různých místech – scházeli se na faře, v budově současné knihovny a naposledy v bývalé základně rybářského spolku, zděném domku s větší místností ve spodní části a malou v podkroví. Zhruba před pěti lety se skauti rozhodli začít se stavbou vlastní klubovny. Město je v záměru podpořilo a zastupitelé rozhodli, že město pro stavbu daruje jeden ze svých pozemků, a udělilo souhlas se stavbou. Celý projekt oficiálně odstartoval v březnu 2018, kdy byl darovaný pozemek zapsán do katastru. Následovala řada neviditelné, ale důležité práce spojené s žádostí o elektrickou přípojku, o připojení k vodovodnímu a kanalizačnímu řadu, o vyjádření hasičů, krajské hygieny, přípravou projektu i stavebním povolením. Roky 2018 a 2019 byly především ve znamení podávání žádostí a získávání peněz a několika brigád. Středisko podalo žádost do grantového programu města Mníšek, o dotaci na Středočeský kraj, i o dotaci na ústředí Junáka. Přidalo i žádost o granty velkých firem, jakými byly například ČEZ nebo VEOLIA. Skauti z Mníšku také zorganizovali ples na podporu výstavby klubovny spolu se spolkem ROREJS.

Samotný stavební projekt se rozběhl v dubnu 2019. V dubnu 2020 byla na desku položena první cihla hrubé stavby a v červnu byla klubovna pod střechou. Po dvou letech papírování a starostí měl projekt konečně hmatatelné výsledky. „To je asi nejlepší část stavby. Pokud se daří koordinovat dodávky, tak to jede. Posun je viditelný každou hodinu, pořád je z čeho se radovat a dobít baterky,” ohlíží se zpětně za touto fází stavby Roman Freisleben, vedoucí střediska.

Od října už je čekají schůzky v jejich nové klubovně.

I přes velkou podporu okolí se skautům z Mníšku brzy nevyhnuly dopady covidu, inflace a raketového nárůstu cen stavebního materiálu. Navzdory víceméně předjednané podpoře přišlo u několika z dotací zamítavé stanovisko. Celý projekt se tak v tuto chvíli dostal do fáze, kdy bylo třeba říci si o pomoc zvenčí. Ústředí Junáka českého skauta poskytlo středisku bezúročnou půjčku, Skautská nadace Jaroslava Foglara pomohla vybrat slušný obnos prostřednictvím portálu darujme.cz a darovala středisku i vysoké částky z vlastních prostředků. Štědrou pomocí byla i odvedená práce starších členů nebo i rodičů. Projekt tak mohl pokračovat dál a dostal se až do současné chvíle, kdy může být nová klubovna otevřená pro skauty i pro veřejnost. „Poslední měsíce je to jediné, na co se soustředíte. Trochu jako světlo na konci tunelu. Když je hotovo a máte po čtyřech letech v ruce ten úsměvný kus papíru, každý asi uslyší obrovskou ránu, jak mu spadne kámen ze srdce. Máme klubovnu. Je tam ještě moře práce, než to bude opravdu hotové, bude to ještě stát spousty peněz, které je potřeba sehnat, ale konečně máme klubovnu,” ukazuje nám Roman Freisleben hrdě tabulku s přiděleným popisným číslem. Během následujících týdnů tak již bude klubovna z velké části zabydlená a ožije pravidelným skautským ruchem.

Václav Zeman – Šík

Více informací o klubovně v Polné najdete na této webové stránce.

Více informací o klubovně v Mníšku pod Brdy najdete na webové stránce střediska

Ze slavnostního otevření nové skautské klubovny v Mníšku pod Brdy (18.9.2022).