Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skauti vydali bestseller: tábornická příručka zaujala již jedenáct tisíc čtenářů

8. 7. 2020 Vše

Se snahou, aby vše bylo praktické a podle návodů se dalo jednoduše postupovat, vydali skauti tábornickou publikaci Skautská praxe 2.0. Zájem naprosto předčil očekávání tvůrců, kniha se stala bestsellerem. Na letošní tábory se tak vydaly tisíce kluků a holek s praktickou příručkou v kapse.

Skauti vydali bestseller: tábornická příručka zaujala již jedenáct tisíc čtenářů

„Tábornická praxe je jednou z hlavních programových náplní skautingu, ale i v ní se za posledních třicet let hodně změnilo. Naším záměrem bylo přinést do kapsy každého skauta a skautky to živé z tábornické minulosti, spojené s moderními outdoorovými prostředky dnešního světa,“ vysvětluje spoluautor publikace Roman Šantora.
„Dobře je to třeba vidět na stanech: v příručce najdete, jak postavit a vybavit podsadu, skautský vynález starý více než sto let, ale zároveň jak tábořit pod moderním stanem či přístřeškem tarp,“ dodává Šantora.

Skautská praxe 2.0 je příručka pro tábornickou současnost: má šedesát stran, kde je vše praktické z táboření, přírody, vybavení, bezpečnosti i skautingu. Všechny stránky jsou doplněny QR kódem, obsahujícím odkaz na internetovou stránku s podrobnějšími informacemi k tématu, odkazy na fotografie i videa. Novým tvůrcem obrázků i textů se stal odborník na slovo vzatý, dlouholetý tábornický praktik Jiří Červinka – Brko.

Dalším updatem je nepromokavý a téměř nezničitelný obal na příručku z high-tech materiálu Tyvek®.

Jak dokazují prodeje publikace, zájem o táboření neutichá. Skautské praxe 2.0 se po roce od vydání prodalo již přes jedenáct tisíc výtisků.

Publikace je vhodná pro každého kluka nebo holku ve věku zhruba od deseti let, nemusí být nutně skautem nebo skautkou. Bude jim inspirací pro nejrůznější dobrodružství v nadcházejících letních měsících, ať už pojedou na tábor, na prázdniny k babičce nebo na výlet s rodiči.

Publikace se za 49 Kč dá koupit v Junshopu nebo Tiskovém a distribučním centru Junáka – českého skauta.

Jak to bylo s tábornickými příručkami v minulosti?

Antonín Benjamín Svojsík, zakladatel skautingu, otevřel v roce 1912 svými příručkami dveře pro táboření, což byl do té doby v Československu téměř neznámý pojem. Lidé pohybující se v přírodě bez konkrétního účelu byli považování za tuláky, čelili nedůvěře a leckdy i fyzickým útokům.
Svojsík v ní popisoval, jak postavit stan, jak vařit v přírodě, jak se v ní orientovat, jaké zvolit oblečení, jak zajistit bezpečnost. Táboření se postupně stalo běžnou součástí trávení volného času. Legendární tábornickou příručku vytvořil poté v roce 1938 významný metodik a starosta Junáka Velen Fanderlik. Shrnul v ní vše, co by se mohlo skautovi a skautce hodit při pobytu v přírodě. V malém formátu na pouhých několika desítkách stran, tak aby příručka mohla putovat v batohu či kapse na každou výpravu nebo tábor jako malý, chytrý pomocník. Publikace byla ohromně populární a provázela generace skautů a skautek a dalších milovníků táboření.

 

Kontakt:
Junák – český skaut:
Barbora Trojak | tel. 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o téměř 50 procent,  na současných téměř 68 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.