Skauti znovu posílají Světlo a teplo Ukrajině

2. 2. 2024 Vše

Obyvatelé Ukrajiny zažívají už třetí válečnou zimu. Kvůli ruské agresi je část infrastruktury zničená a řada oblastí je bez elektřiny. Lidé, kteří měli ve zvyku topit si dřevem, nemohou kvůli nebezpečí a minám chodit sbírat materiál na topení. Je tak těžké se zahřát, uvařit si jídlo, posvítit si. Věci, které my považujeme za samozřejmost, jsou pro obyvatele Ukrajiny teď často vzácností.

Skauti znovu posílají Světlo a teplo Ukrajině

Proto vyhlašujeme další kolo sbírky Světlo a teplo pro Ukrajinu, v níž jsme minulou zimu vyrobili a doručili přes 15 tisíc svíček v plechovce.
Svíčka v plechovce je malý, ale užitečný pomocník. Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce či nohy, poslouží ke svícení. Lidem na Ukrajině dovede nyní velmi usnadnit život a k výrobě přitom stačí plechovka z tvrdého kovu, karton a vosk nebo parafín.

Jako skauti a skautky se zavazujeme nebýt lhostejní. Jednou z našich důležitých hodnot je postavit se za slabší a pomoci tam, kde je třeba. Na to máme shodu s Koridor UA, kteří na Ukrajině neúnavně pomáhají a nám budou parťáky pro dopravu svíček tam, kde je místní lidé využijí.

Veškeré informace o akci Světlo a teplo pro Ukrajinu najdou zájemci na www.skaut.cz/svickyproukrajinu.
Připravili jsme návod na výrobu v několika formách, v češtině i ukrajinštině, plakátky na propagaci a další podpůrné materiály.
Na webu je také přehled míst, kde se dá zapojit, například donesením materiálu nebo samotnou výrobou.

V Praze funguje třikrát do týdne veřejná dílna na výrobu svíček a zároveň centrální sklad sbírky. Srdečně zveme všechny dobrovolníky z řad skautů a skautek i veřejnosti k zapojení!

Sbírku je také možné podpořit finančně, a to na webu znesnaze21.cz. Děkujeme!

Kontakt pro zájemce o sbírku: Natálie Dubanevičová – Doby| ukrajina@skaut.cz  | 702 010 184 |

Kontakt pro média: Barbora L. Trojak | skautská tisková mluvčí| 731 403 647 | barbora.trojak@skaut.cz