Skautská protiepidemická pravidla pro běžnou činnost jsou zrušena

4. 7. 2020 Vše

K 1. červenci vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví ČR další podstatné rozvolňování protiepidemických pravidel. V reakci na tuto změnu oznamuje Výkonná rada Junáka – českého skauta následující.

Skautská protiepidemická pravidla pro běžnou činnost jsou zrušena

Tomáš Kolek

• Celostátní pravidla pro běžnou skautskou činnost (naposledy ve verzi k 25. květnujsou tímto bez náhrady zrušena. V oblasti vlastních skautských nařízení se tím vracíme do doby před vypuknutím epidemie v Česku. Státní opatření pro letní tábory nadále platí, viz níže
  • Epidemie samozřejmě neskončila. Vyzýváme skautské vedoucí, aby nadále měli na paměti bezpečnost mladších i dospělých členek a členů, udržovali přísné hygienické návyky a jednali s vědomím odpovědnosti za zdraví druhých. Pečlivé mytí rukou, dodržování odstupu v některých situacích nebo používání dezinfekce v odůvodněných případech nadále dává při běžné činnosti smysl. V některých situacích stát i nadále ukládá povinnost dodržovat některá mimořádných opatření (např. dezinfekce rukou dostupná pro ubytované či zvýšená dezinfekce často dotýkaných povrchů)
  • Epidemie pokračuje s různou intenzitou v různých částech země. Ve více zasažených regionech je na místě jednat s ještě větší než obvyklou opatrností, řídit se mimořádnými opatřeními státních orgánů platnými pro daný region a v případě jednotek z jiných regionů se těm více zasaženým pokud možno vyhýbat. Ministerstvo zdravotnictví průběžně informuje o aktuální epidemiologické situaci v regionech ČR.
  • Zatímco pro běžnou činnost tímto formální opatření končí, pro letní tábory se nic nemění. Na tábory se v průběhu celého léta vztahují hygienicko-protiepidemická opatření hlavní hygieničky. Tato opatření se přiměřeně vztahují i na obdobné skautské akce v průběhu prázdnin, mj. na vzdělávací kurzy.
  • Pokud se v budoucnu epidemická situace výrazně zkomplikuje, Výkonná rada Junáka – českého skauta opět zváží postup na stupnici od doporučení po nařízení. V tuto chvíli nic takového není v plánu.

Děkujeme skautským vedoucím, díky nimž jsme nejtěžším obdobím jarní epidemické vlny prošli vůči skautkám a skautům i jejich blízkým zodpovědně. Děkujeme za dodržování pozastavení činnosti i následných pravidel pro omezenou obnovenou činnost.