Skautka Dana Seidlová – Pirátka získá v sobotu nejvyšší skautské vyznamenání

18. 9. 2019 Vše

V sobotu 21. září obdrží nejvyšší skautské vyznamenání – Řád Stříbrného trojlístku – Dana Seidlová (89), skautským jménem Pirátka.

Skautka Dana Seidlová – Pirátka získá v sobotu nejvyšší skautské vyznamenání

Toto vyznamenání může zároveň nosit pouze 12 žen, jde o ekvivalent Řádu Stříbrného vlka, který je určený mužům.

Pirátka je ze zajímavé rodiny – jejím dědečkem byl Guth-Jarkovský, tetou zakladatelka dívčího skautingu u nás Vlasta Koseová. Tatínek pracoval pro rod Schwarzenbergů.

Dana Seidlová chodila do skautu po válce, pak ale přišel komunistický zákaz. V roce 1969 s manželem emigrovali do Švýcarska. Pirátka tam věnovala úsilí dětem a tomu, aby nezapomněly na svoje české kořeny. Organizovala pro ně českou školu a později se vrátila i ke skautingu, organizovala tábory pro děti a mládež z USA, Německa a Francie – společným jazykem táborů byla čeština.

Dana Seidlová koncem 80. let minulého století stála i u zrodu řetězové hladovky, kterou po celém světě drželi čeští exulanti za tzv. vězně svědomí v husákovském Československu.

Do Československa se vypravila hned po 17. listopadu. Kromě psacích strojů a kopírek přivezla na podporu listopadové revoluce i deset tisíc franků, vybraných od českých emigrantů žijících ve Švýcarsku, a pomáhala organizačně.

Dnes žije v Praze.

Foto: archiv Dany Seidlové

Přečtěte si nebo poslouchejte:

Vyznamenání dostane Pirátka v sobotu na schůzi Svojsíkova oddílu (oddíl zasloužilých členů skautského hnutí) v 10 hodin ve zdravotním ústavu u Vinohradské nemocnice.