Skautská činnost se postupně obnovuje

4. 5. 2021 Vše

Na základě mimořádného opatření vlády došlo k narovnání podmínek pro amatérský sport a jiné volnočasové aktivity. Skauti a skautky se tedy mohou znovu scházet, a to pouze venku a za dodržení daných pravidel.

Skautská činnost se postupně obnovuje

Foto: Zuzana Havlínová

Aktualizace – 6. května

Od d 10. května platí následující změny:

• volnočasová činnost je otevřená ve VŠECH krajích
  • velikost venkovní skupiny se zvětšuje z 20 na 30 osob
  • u dětí do 6 let už není třeba testy
  • roušky jsou pod širým nebem povinné pouze při kontaktu na méně než 2 metry

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Ke 4. květnu je možné znovuobnovení kontaktní skautské činnosti, vztahuje se však výlučně na 7 krajů s nejnižším výskytem nákazy. Těmi jsou kraje Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský kraj a hlavní město Praha.
K 10. květnu se k výše uvedeným sedmi krajům přidávají další 4 kraje. Těmi jsou kraje Jihomoravský, Ústecký, Moravskoslezský a Olomoucký. Vláda zatím nerozhodla, kdy bude povoleno umožnění skautské kontaktní činnosti ve 3 krajích s nejvyšším výskytem nákazy, tedy kraji Jihočeském, Vysočina a Zlínském.

Venku se může setkat skupina až 20 osob, ale je nutné dodržet dostatečnou plochu pro aktivity – nejméně 15 m2 na osobu. Uvnitř je možná činnost pro 3 členy + 1 vedoucího, Junák – český skaut ale doporučuje se aktivitě uvnitř zcela vyhnout.

Každý účastník musí doložit svoji bezinfekčnost, obvykle antigenním testem – například testem ve škole nebo v zaměstnání (čestným prohlášením o jeho výsledku), testem na veřejném testovacím místě, testem před schůzkou – před zraky vedoucího, případně také PCR testem. Může jít také o potvrzení o prodělání covid-19 (do 90 dní) či potvrzení o plném očkování.
Skautská střediska musí vést evidenci účasti na setkáních, aby bylo případně možné dohledat, kdo se akci účastnil.

Setkávání za těchto podmínek se vztahuje pouze na sportovní a volnočasovou činnost osob do 18 let věku. Osoby nad 18 let se mohou účastnit pouze v pozici vedoucích. Nadále je tedy omezené například setkávání oddílových rad nebo porady vzdělávacích kurzů.
Z běžné skautské činnosti je nyní v uvedených krajích možné pořádat například schůzky, jednodenní výpravy nebo brigády s převažující účastí dětí, a to pouze venku. Prozatím nadále nelze pořádat běžné vícedenní akce a nelze pořádat akce skautského vzdělávání s výjimkou zdravotnických kurzů.