Najít kamarády
zažít dobrodružství

Skautské kulturní tipy: kniha Cílovníci a představení Pepito, (ne)plivej!

30. 11. 2018 Vše

Dva poválečné příběhy, které spojuje jméno Miloše Formana. A každý z nich stojí za to!

Skautské kulturní tipy: kniha Cílovníci a představení Pepito, (ne)plivej!

Cílovníci, kluci, co se cílů nebojí

Nakladatelství Paseka vydalo krásnou knihu pro děti s názvem Cílovníci, která popisuje život v Koleji Jiřího z Poděbrad. Na té po 2. sv. válce studovalo mnoho známých tváří: Václav Havel, Ivan Passer, Mario Klemens, Miloš Forman, bratři Mašínové a další.

Foto: Paseka

S nápadem založit internátní školu anglického typu přišel pan Ladislav Filip, poděbradský lékař, skaut, celoživotní propagátor zdravé výživy – když roce 1915 skládal skautskou odbornou zkoušku Kuchař, ochutnával jeho jídlo samotný Svojsík :). Svou myšlenku rozvíjel s přáteli, které potkal v táboře v Terezíně, a od začátku chtěl, aby škola stála na principech skautské pedagogiky.

Škola nakonec vinou dějinných zvratů neměla tak dlouhé trvání, jak by si jistě přál. Ale parta hodně zajímavých kluků tam rozhodně zažila nezapomenutelná léta – i když třeba v případě Václava Havla to nebyly jen pozitivní vzpomínky, po budoucím prezidentovi totiž chtěli příliš sportu.
Není to ani první (vzpomeňme Eduarda Štorcha a jeho Dětskou farmu), ani poslední (František Tichý a jeho gymnázium Přírodní škola) pokus postavit školu na principech skautské výchovy. V některých ohledech šla poděbradská škola bohužel i mimo ně, na studenty tam asi byli dost tvrdí.
Všechny ty školy každopádně spojuje důraz ne na znalosti, ale na vlastnosti člověka, na sociální dovednosti, na jeho charakter. Tak, jako ve skautu.
Knihu Cílovníci napsala Eva Papoušková a ilustrovala Galina Miklínová.

V Minoru ožívá podivuhodný příběh o skautech a velbloudici

Psal se rok 1945, konec května, bylo po hrozné válce a jako skauti jsme už zase mohli nosit skautské kroje a scházet se v klubovnách, což nám před tím nacisté zakázali. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. U nás na Vysočině, v lese na mýtině. Byla krásná a mohutná. Zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.

Zbloudilou velbloudici Pepitu našli skauti v lese na Vysočině. Rozhodli se, že ji štafetou (nebyl benzín, dráhy byly přetížené) dovedou až do Prahy, do ZOO, kde jí domluvili nový domov. Mezi skauty, kteří velbloudici do Prahy vedli – což nebylo nic lehkého, byla totiž dost tvrdohlavá – byli například i malý Miloš Forman nebo Jaroslav Med. Příběh zpracoval Miloš Doležal pro Rozhlas v radiodokumentu Pepito, neplivej  a nyní se pustil i do divadelního představení. Spolu s Doležalem na něm pracuje Jakub Grec, výtvarník a sochař, a v představení si zahrají tři jeho synové, bratři Grecovi. Všichni chodí do skautu a do Dismanova rozhlasového souboru a nejmladší Lojza hrál ve Svěrákově filmu Po strništi bos hlavní dětskou roli.

Foto: Miloš Doležal