Najít kamarády
zažít dobrodružství

Stovky lodí zaplavily Vltavu, skauti a skautky pozvali veřejnost ke splutí pražských jezů

29. 9. 2017 Vše

Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tradiční závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez prověřily 28. září 2017 vodácké schopnosti skautů i veřejnosti.

Pražské propusti jsou pro vodáky běžně uzavřené, otevírají se na jediný den v roce, a to právě při příležitosti tradiční závodu Napříč Prahou – přes tři jezy. Šítkovský, Staroměstský a Helmovský jez prověřily 28. září 2017 vodácké schopnosti skautů i veřejnosti. Trasu projelo téměř 1300 posádek, 193 lodí bylo závodních.

Trasa překonávající tři vorové propusti je dlouhá 6,5 kilometrů a vede historickým jádrem hlavního města. Posádky začínají na Císařské louce a plavbu končí na ostrově Štvanice.
Jako první startuje několik kategorií závodu, v němž soutěží jak děti v kategorii vlčata a žabičky (8 až 10 let), tak starší skauti a skautky. Velká část z nich závodí na typických skautských pramicích P550, se kterými je možné i plachtit, což je mezi plavidly unikátní.

Po skautském závodě následuje volné splutí určené pro zájemce z řad široké veřejnosti.  

„Závodních posádek je letos bezmála 200, což je historicky nejvyšší počet. Jak vodáci dobře ví, Praha je nejkrásnější právě z Vltavy, možná i proto je akce tak oblíbená a každý rok se jí účastní stále více milovníků říční plavby,” uvedl Jan Fischer, velitel závodu.   

Napínavou podívanou slibuje především Staroměstský jez, který každoročně potrápí nejednoho zkušeného vodáka. Letos se na něm tzv. ‚cvaklo‘ 32 posádek. Pro diváky jsou zajímavé i různé druhy plavidel, kromě pramic P550 jsou k vidění například i devítikánoe nebo paddleboardy.

Historie akce sahá do roku 1939, původně šlo pouze o závod vodních skautů a od roku 2009 jsou jezy v kategorii volné splutí otevřeny i veřejnosti. „Přípravě akce se věnuje tým pěti až desíti lidí prakticky po celý jeden rok. Na místě nám pak pomáhá na sto dobrovolníků z řad skautů, skautek nebo i rodičů malých závodníků,” dodává Jan Fischer ze střediska Dvojka Praha, které závod pořádá.

Popularita akce stále stoupá a sjíždějí se na ni vodáci z celé republiky – ze skautských závodníků budou mít letos nejdelší cestu skauti a skautky od Olomouce, z Ostravy či ze Znojma.

Fotografie ke stažení naleznete zde, jejich autoři jsou uvedeni v názvu fotografie.

Barbora Trojak, tisková mluvčí

barbora.trojak@skaut.cz I tel. 731 403 647

Ke stažení

tz_3jezy_2017