„Češi jsou štědří a česká krajina překrásná,“ říkají švédské skautky.

29. 6. 2018 Vše

Kajsa a Karin jsou skautky ze Švédska. Vydaly se k nám v rámci roverské akce Explorer Belt, kterou v Česku připravilo několik švédských skautských vedoucích. Do české krajiny „vypustili“ padesátku skautských průzkumníků a průzkumnic.

„Češi jsou štědří a česká krajina překrásná,“ říkají švédské skautky.

Foto: www.lightmyfire.com

Vskutku dobrodružná cesta účastníků Explorer Belt probíhá takto: jsou vysazeni na různých místech Česka, s sebou mají jen základní vybavení (mapu, kompas, stan, vařič) a malý finanční obnos a také dopis v češtině, který vysvětluje, co tu vlastně švédští skauti pohledávají. Obsahuje i prosbu o podporu – jídlo a místo k přespání si totiž tihle skautští průzkumníci musí zajistit svépomocí.

Foto: Skautské středisko Tilia Polička

Účastníci putují po dvojicích po různých trasách a za 10 dní musí pěšky urazit přes 160 km.

Po cestě plní úkoly, díky kterým poznají obyvatele Česka, naši historii, geografii, zvyky apod. Pokud vše zvládnou, budou moci nosit speciální opasek – Explorer Belt.

Cílem cesty, ve kterém se celá švédská skupina sejde, je město Blansko v Moravském krasu. Půvabnou shodou okolností tedy švédští skauti ještě rozšíří už tak dost široké řady místních skautů. Blansko je totiž tak trochu hlavním městem skautingu v Česku, našli byste tu nejvíce skautů a skautek na počet obyvatel.

V Blansku by se Švédové měli sejít i s místními skauty, ti jim ostatně v minulých dnech pomohli i s noclehem nebo zásobováním. Pokračovat pak budou pokračovat na ekologickou skautskou základnu Kaprálův mlýn. Celkem stráví v Česku tři týdny.

Kajsa je ze švédského města Norrköping a Karin z pochází z Lidköpingu, oběma je devatenáct let. Českou krajinou putovaly od Veselí nad Lužnicí, kde je jejich vedoucí vysadili. Tenhle krátký rozhovor vznikl na dálku, po telefonu:

Proč jste chtěly jet na expedici Explorer Belt, jaká byla vaše motivace?

Chtěly jsem zažít zábavu, zkušenost z poznávání nové země a potkávání nových lidí. Taky jsme chtěly vědět, jestli ujdeme takovou vzdálenost pěšky – je to pro nás něco, na co můžeme být v budoucnu pyšné.

Kde vaše cesta začala – a šly jste opravdu celou dobu pěšky?

My dvě jsme začaly ve Veselí nad Lužnicí a šly jsme pěšky až do Blanska. Ostatní dvojice ale startovaly na jiných místech, všichni se sejdeme až v Blansku. Pravidlem Explorer Belt je, že musíte jít pěšky a nesmíte využít ani auto ani třeba autobus.

Jaká byla nejlepší chvíle vaší cesty?

Kajsa: Mně se nejvíc líbilo, když jsme byly ve Studnici, prošly si město a potkaly novou kamarádku, která nám pomohla. Moc mě to potěšilo.

Karin: Pro mě byl nejhezčí první večer, když jsme přespávaly doma u jednoho moc fajn páru. Bylo skvělé získat tak pěkný první dojem z českých lidí a zažít tak vřelé přijetí. Ale celá naše cesta byla úžasná, tak je těžké vybrat jen jednu chvíli. Prožily jsme v České republice nádherné dny.

Kde se vám nejvíc líbilo a proč?

Kajsa: Mně se strašně líbilo ve Studnici, je to krásné malé město. Potkaly jsme tam moc fajn holku zhruba v našem věku, spaly jsme u ní a byla to sranda, najít takhle novou kamarádku.

Karin: Mně se nejvíc líbilo v Batelově. Potkaly jsme tam moc milou starou paní, která nám dala jídlo a pomohla nám zařídit přespání.
Skoro všichni lidé, které jsme potkaly, k nám byli velmi milí a chtěli nám pomoct. Jsme za to opravdu vděčné.

Překvapila vás něčím Česká republika?

Je tu nádherně, jak v přírodě, tak ve městech. Bylo fakt krásné procházet takovou krajinou, kde vás nic neomezuje – tak to v některých částech Švédska není.
A překvapilo nás, jak rychle se tu mění počasí. Jednu chvíli svítí slunce a pak hned zase zajde.

A překvapili vás něčím Češi?

Že byli tak štědří, to se týkalo všeho, jídla i ubytování. Skoro nikdy nechtěli nic na oplátku, žádnou pomoc. A vždycky nám dali nějaké jídlo na cestu, což bylo velmi milé.