Najít kamarády
zažít dobrodružství

Světové skautské jamboree 2019: průběžná reportáž

23. 7. 2019 Vše

V pondělí 22. července začalo 24. Světové skautské jamboree v Západní Virginii v USA a z České republiky na něj zamířila historicky největší výprava, čítající bezmála 500 skautů a skautek. Čeká na ně prostředí místní národní skautské rezervace Summit Bechtel plné dobrodružných sportů, přírody a pochopitelně přátelské atmosféry s 45 tisíci účastníky ze 150 zemí světa. Sledujte s námi denní zprávy z této významné události!

Světové skautské jamboree 2019: průběžná reportáž

Desátý den Jamboree: 1. srpna (čtvrtek)

Skautské Jamboree #5

V předposledních Zprávičky ze #ScoutJamboree jsme divákům @ČT Déčko ukázali především outdoorové aktivity, které mohou účastníci na místě zažít. Mezitím nás už za pár hodin čeká závěrečný ceremoniál, balení, loučení a zítřejší odjezd 😢 Poslední Zprávičky i náš vlog budou ale o tématu našeho kontingentu #unbreakable. Tak snad nás ani to loučení nezlomí! ✌#skaut

Zveřejnil(a) World Scout Jamboree – Czech Contingent dne Čtvrtek 1. srpna 2019

Devátý den Jamboree: 31. července (středa)
Tentokrát čerpáme ze zápisků Máni – celý příspěvek najdete zde.
Můj jediný pevný bod, kam jsem věděla, že se prostě musím podívat, byly stany v sekci „Faith and Beliefs“.
Co mě překvapilo jako první bylo to, že všechna náboženství spolu koexistují pod jedním velkým stanem rozděleným na sekce, místo toho, aby každé mělo svůj menší, jak jsem si to původně představovala. Naše první zastávka byla u Islámu, kde jsme se nechali potetovat hennou, na kterou jsme si museli vzít čekací číslo a počkat, až nás vyvolají. Trochu mi to připomnělo přepážku na poště nebo výdej v mcdonaldu u nás doma. Taky jsme tam strašně pokazili kvíz o základech jejich víry a odnesli si kapesní kopii Koránu. Dál jsme pokračovali ke katolíkům, kde jsme si uvázali růženec včetně křížku z kousku provázku. U won-Buddhismu jsme zase zkoušeli různé formy meditace. Bylo strašně fajn se po tak akčních dnech na chvilku zastavit, zamyslet a vydýchat. Judaismus pro nás skrýval milé překvapení – seděla u něj Češka! Zatímco jsme psali naše jména v hebrejštině, aby jsme z nich pak měli záložky, dali jsme se do řeči a zjistili, že dokonce vede židovský oddíl v Praze. Nesměl chybět ani hinduismus, kde jsme se třeba dozvěděli, že když má žena barvivo na pěšince, tak se modlí za zdraví svého manžela. U buddhismu jsme si vyrobili náramky ze svítících korálků a u Sikhismu si někteří nechali uvázat na hlavu turban – a teď tu po tábořišti chodí spoustu dětí v turbanech.

Foto Mary Oakes

 A přidáváme samozřejmě i reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Jakuba Luckého.
Devátý den Jamboree: 30. července (úterý)

Dnes o třech zajímavých místech ja Jamboree, a to přímo z pera účastníka Jonyho.

První zastávka: Treehouse. Celý je udělán z recyklovaných nebo vyhozených/nepoužívaných materiálů, má několik pater, každé věnované ekologii, a nádhernou střechu, s větrnými turbínami a solárními panely, a malou zahrádkou s bazalkou a dalšími rostlinami.
Druhá zastávka: Chemical Tent. Tady jsme si vyzkoušeli chemické pokusy jako např. Sloní pasta. To je látka která když se smíchá s druhou, tak začne rychle kynout a vyroste někdy až do 30 cm. Další zajímavá věc byla i výroba turbánku z polymeru. Každý dostal malou plastovou formu, kovový kroužek a dva kalíšky s chemickými látkami, které když smíchal, zamíchal a následně nalil do formy se skautskou lilií, tak mu před očima začala látka bělat a tvrdnout. Pak už stačilo dovnitř vložit jenom kovový kroužek a počkat než zatuhne a máte super vlastnoruční turbánek!
Třetí zastávka: technický areál. Tady jsme nevěděli, na co jít dřív, robotika, 3D tiskárny, létání s drony, virtuální realita, programování, stánek s občerstvením, bylo toho moc. Naštěstí jsme si vyzkoušeli všechno a možná ještě více. Hráli jsme si s roboty na ovládání, kde jsme se snažili dostat kužel do koše, přestože většinu času jsme se snažili dostat roboty z jejich zad zpátky na kolečka. Ve virtuální realitě jsme si zahráli hru, při které jsme se dozvěděli, jakou cestu musí urazit takový banán, než se dostane k vám do supermarketu. Vytvářeli jsme přes aplikaci modely k tisknutí na 3D tiskárně, zajezdili jsme si v simulaci s off-roadovým autem a v realitě na elektro-kole.

Osmý den Jamboree: 29. července (pondělí)

Že vás zajímalo, jak vlastně vypadá oblast o rozloze 57 kilometrů čtverečních, kde se Jamboree odehrává? Podívejte se na letecké snímky!

Život na Jamboree přiblíží také čerstvá reportáž České televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/2882654-jamboree-v-unikatnim-skautskem-arealu-v-byvalem-dole-se-ucastni-desitky-tisic-lidi


Sedmý den Jamboree: 28. července (neděle)

Věděli jste, že si skauti a skautky si vaří na Jamboree sami? Suroviny nakupují ve speciálním obchodě – stanu, kde pomocí QR kódů a bodů v aplikaci získají potřebné suroviny.

Jeden z jamoddílů jako poděkování za postavení stanů dokonce pozval na večeři americké skauty. Reportáž o tom, jak společné setkání skautky a skauti chystali a jak se vydařilo, natočil přímo na místě reportér Českého rozhlasu Jakub Lucký si můžete poslechnout zde.


Šestý den Jamboree: 27. července (sobota)

Život na tábořišti vám dnes přiblíží reportáže. Přímo do Summit Bechtel Reserve se totiž podíval zpravodaj České televize v USA David Miřejovský a jeho reportáž se pak objevila ve večerních Událostech: https://ct24.ceskatelevize.cz/2880251-na-40-tisic-skautu-z-celeho-sveta-se-potkalo-na-olympiade-v-usa

Pravidelné reportáže od skautských reportérů pak přináší Zprávičky ČT Déčko, tedy také zpravodajská relace, ale pro menší diváky. Podívejte se na ně přímo tady!

A do éteru se samozřejmě také pravidelně dostávají postřehy od Jakuba Luckého, zpravodaje Českého rozhlasu přímo na místě. Poslouchat i číst můžete díky iRozhlas.cz. Zde!


Pátý den Jamboree: 26. července (pátek)

Pátek patřil oslavě rozmanitosti, která je bohatstvím Světového skautského jamboree, proběhl totiž Cultural Day. Účastníci v tento den připravují tradiční jídlo, ukazují své kroje, zpěvy a tance, typické sporty nebo umění a zároveň kolují po tábořišti a poznávají se navzájem, ochutnávají, učí se, poslouchají. Čeští skauti připravovali třeba pomazánky, chlebíčky, ovocné knedlíky nebo bramboráky. Sehnat správné ingredience byla leckdy docela bojovka, ale naši se samořejmě nedali.

Skautky z Bolívie. Foto: Jeff Hattrick

                                                     Foto Tom Copeland

Foto Ethan Livers

Foto Gabriela Kottová

Poslechněte si také reportáž Jakuba Luckého, zpravodaje Českého rozhlasu!

Nebo si přečtěte zápisek z kroniky, tentokrát v podání jamoddílu Rudolfa Plajnera.

 


Čtvrtý den Jamboree: 25. července (čtvrtek)

Naši účastnici nejen zkouší řadu aktivit a sportů, ale také pracují! Na starosti totiž mají tzv. EXPO, prostor, kde prezentujeme Českou republiku. Návštěvníci tu obdivují české podsadové stany, zkouší si uplést tradiční turbánek, kterým u nás svazujeme skautský šátek nebo se podívají na český skautský tábor pomocí brýlí s virtuální realitou. Jako jedna z dvanácti zemí jsme dostali možnost připravit pro ostatní i další aktivity a programy. Všechny spojuje naše téma Unbreakable a příběhy skautských hrdinů a hrdinek. Pro všechny, kdo dokáží projít celým naším programem a navštívit i naše jamoddíly jsme připravili speciální odměnu, kožený přívěšek na kroj.

Foto: Jan Pešek

Aktivita inspirovaná příběhem Dagmar Skálové a skautů, kteří se ve vazbě domluvili moresovkou na společné výpovědi

Ve čtvrtek se také konala recepce tzv. Krakovské skupiny, na kterou dorazil zástupce české ambasády v USA. Poslechněte si reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Jakuba Luckého!

„To, co tady děláte je víc, než kolik dokáže celá světová diplomacie,“

uvedl Zdeněk Beránek, zástupce velvyslance ČR v USA.

Craig Turpie, zástupci českých skautů a Zdeněk Beránek zástupce ambasády ČR ve Washingtonu Foto: Czech Embassy DC

Doporučujeme také jambokroniku, popisující tentokrát zážitky našich dobrovolníků – členů mezinárodního dobrovolnického týmu IST.


Třetí den Jamboree: 24. července (středa)

Vydařené počasí umožnilo si pořádně užít sportovní aktivity, které nabízí areál skautské rezervace Summit Bechtel. Výlet na horu Mt. Jack, vodní sporty, bouldering nebo třeba dvoukilometrová zip line láká spoustu účastníků.

© Hank Jang – World Scouting – Jamboree 2019

© Nuno Perestrelo – World Scouting – Jamboree 2019

Jamboree se kromě hor vydalo i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS! Jeden ze středečních programů pro účastníky zahrnoval spojení se s ISS, popovídání si o Jamboree, o skautingu nebo třeba o cestách do vesmíru. A došlo také na otázky účastníků. Z tohoto mediovaného setkání, kterého se osobně zúčastnil astronaut Greg Johnson, poreferoval za Český rozhlas Jakub Lucký:

Věděli jste, že účastníci českého kontingentu připravují reportáže pro pořad Zprávičky? A první reportáž (z předchozího dne) můžete vidět právě tady. 🙂

Nově uvidíte některé z Jambopříběhů také ve zpravodajství České televize. Na místo Jamboree totiž dorazil redaktor David Miřejovský. Těšíme se na vzniklé výstupy!

© David Sochor – Jamboree 2019

Chcete delší čtení? Doporučujeme Jambokroniku přímo od účastníků.


Druhý den Jamboree: 23. července (úterý)

Jamboživot začal: účastníci měli možnost vyzkoušet první programy, kulturní i sportovní vyžití a seznamovat se s novými přáteli z celého světa. A taky zkrášlit svoje tábořiště a nové přátele vzhledem tábořiště přilákat, jak popisuje příběh brány vybudované jedním z Jamoddílů, zachycený redaktorem Českého rozhlasu, Jakubem Luckým.

© David Sochor – Jamboree 2019

V plném provozu byl i český EXPO stan, ve kterém si účastníci po celou dobu Jamboree můžou vyzkoušet třeba český skautský tábor ve virtuální realitě nebo se seznámit se silnými a nezlomitelnými osobnostmi českého skautingu 20. století.

Celý den zakončil obří zahajovací ceremoniál, program obsahující kulturní vystoupení nebo třeba dronovou světelnou show. A přijel také Bear Grylls. Pusťte si radiový vstup z ČRo a hned poté video z dronové show!

© Tomáš Litera – Jamboree 2019

Chcete delší čtení? Doporučujeme Jambokroniku přímo od účastníků.


První den Jamboree: 22. července (pondělí)

Na první den Jamboree byl plán jasný: dorazit po několika dnech na cestách, postavit stany a rozkoukat se v obřím areálu. Únavě z dlouhé cesty ani stavění moc nepomohlo deštivé počasí – ačkoli, jak se říká, skaut je nepromokavý!

© Dominik David – Jamboree 2019

Počasí zmařilo plány velkého setkání dobrovolnického servisního týmu; večerní nácvik před úterním zahajovacím ceremoniálem ale zajistil světelnou podívanou.

© Ondřej Pytela – Jamboree 2019

Chcete delší čtení? Doporučujeme Jambokroniku přímo od účastníků.


Přípravy na místě: 18.-21. července (čtvrtek-neděle)

Tisíce skautských dobrovolníků z celého světa dorazily na místo konání letošního Jamboree, aby dostali veškeré pokyny a informace o průběhu, připravily zázemí akce i jednotlivých národních výprav. Náplní těchto skutečně parných dní byla i vykládka materiálu, neboť velká část materiálu české výpravy – obsahující mimo jiné podsadové stany – dorazila námořním kontejnerem.

© Dominik David – Jamboree 2019

V mezičase putovaly stovky účastníků do USA, rozdělené na celkem 10 letů – z Prahy se do USA (New Yorku, Washingtonu a dalších destinací) dostali např. přes Lisabon či Moskvu. Poslední skupina dorazila na akci v pondělí 22. července ve 22 hodin místního času. Právě v této skupině letěl i Jakub Lucký, redaktor Českého rozhlasu, který bude z Jamboree referovat a po na cestě nahrál 2 vstupy do vysílání ČRo a Radiožurnálu.

Vstup před odletem z Prahy; pro Český Rozhlas a Radiožurnál Jakub Lucký

Vstup nahraný po cestě; pro Český Rozhlas a Radiožurnál Jakub Lucký