Svojsíkův závod 2023

11. 9. 2023 Vše

Jednou za dva roky se sjíždí desítky chlapeckých a dívčích skautských družin ze všech krajů České republiky, aby porovnaly své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín. Do celostátního se účastníci museli propracovat přes základní, okresní a krajská kola.

Svojsíkův závod 2023

Foto: Martin Jiránek – Rex

Velké finále Svojsíkova závodu je určené pro skauty a skautky ve věku 11–16 let a je vyvrcholením tradiční postupové soutěže 4–8 členných skautských družin, která se pořádá již od roku 1946. Probíhá každé dva roky na třech úrovních – základní, krajské a celostátní. Cílem Svojsíkova závodu však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, obohacení oddílových programů a vedení k praktickému využití skautských dovedností. Letošního celostátního kola Svojsíkova závodu se zúčastnilo 31 skautských družin z celého Česka.

Foto: Martin Jiránek – Rex

Díky vynalézavosti organizátorů, dobrovolníků ze skautského střediska Kalich Tábor a dalších středisek z okolí, na závodníky čekaly opravdu pestré úkoly. Stavěli model jaderné elektrárny, mákli si na Bechyňských schodech, putovali údolím Lužnice, jezdili na pramici, lovili klíče ze slizu, ochutnávali jídlo budoucnosti, luštili šifry nebo stříleli z luku. Závod prověřil také jejich schopnost spolupráce, tvořivost, improvizaci, fyzickou zdatnost, znalost první pomoci nebo orientaci ve skautské historii či informacích.

Celý závod je vždy protknut tzv. symbolickým rámcem – letos účastníky provázel příběh Františka Křižíka a výroby energie a speciální aplikace s nahrávkami, z nichž získávali informace.