Najít kamarády
zažít dobrodružství

Takřka tisíc skautů a skautek se sejde v Praze. Společně budou diskutovat o hodnotách a také se bavit. Navštíví je i světový skautský náčelník, poprvé ve více než 100 letech skautingu.

3. 12. 2015 Vše

Hodnoty. Pravda. Hodnotový systém – budou ústředním tématem již 23.

Takřka tisíc skautů a skautek se sejde v Praze. Společně budou diskutovat o hodnotách a také se bavit. Navštíví je i světový skautský náčelník, poprvé ve více než 100 letech skautingu.

Hodnoty. Pravda. Hodnotový systém – budou ústředním tématem již 23. ročníku skautského Mikulášského víkendu, který se uskuteční o víkendu 4. – 6. prosince v Praze. Základní část programu pro více než bezmála tisíc skautů a skautek ve věku 15 – 26 let tvoří přednášky a diskuze, které se budou týkat mimo jiné vnímání hodnot ve společnosti i v mezilidských vztazích. Sobotní Mikulášský seminář mimo jiné spadá na datum výročí 30 let od chvíle, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků a navštíví jej nejvyšší skautský představitel – světový náčelník João Armando Gonçalves.

Ze všech koutů Česka dorazí do hlavního města téměř tisíc skautů a skautek starších patnácti let, aby si užili tři předvánoční dny plné různorodého programu. Na účastníky čeká spousta inspirace a zábavy – programy zaměřené na literaturu, výtvarné umění, divadlo nebo film a v sobotu také skautský ples. V pátek mohou sledovat vyhlášení výsledků skautské umělecké soutěže Polibek múzy nebo se vydat za pestrou zábavou na tzv. Komponovaný večer.

Každoroční Mikulášský seminář, tedy cyklus přednášek a diskuzních programů, bude probíhat v sobotu od 9 do 17 hodin v budově Právnické fakulty UK v Praze. Během pestrého programu se přednášející zaměří zejména na témata související s hodnotovým systémem. Mezi přednášejícími najdeme jako každý rok významné osobnosti a odborníky. Letos promluví např. filosof Jan Sokol, spisovatel Karel Hvížďala, socioložka Jiřina Šiklová, ekonom Zděněk Kudrna či novináři Jaromír Štětina, Erik Tabery a Ondřej Kundra.

Mimořádnou událostí Mikulášského semináře je však návštěva předsedy Světové organizace skautského hnutí (WOSM), neformálně světového skautského náčelníka, kterým je João Armando Gonçalves. Ten Prahu navštíví ve dnech 4. až 6. prosince 2015 a stojí v čele jedné z největších světových dobrovolnických organizací (Světová organizace skautského hnutí, jejímž je Junák – český skaut aktivním členem, sdružuje více než 40 milionům skautek a skautů z celého světa a je největším světovým hnutím mladých lidí).

Je to poprvé ve více než stoleté historii skautingu, kdy předseda Světové organizace skautského hnutí navštíví Česko (nebo Československo).

Letošní Mikulášský seminář mimo jiné spadá na datum výročí 30 let od chvíle, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků. Při této příležitosti pronese světový skautský náčelník projev ke skautským dobrovolníkům, který bude z Prahy živě přenášen skrze YouTube do všech více než 160 zemí světa, kde skauting existuje.

Více o informací o Mikulášském víkendu naleznete zde.

http://www.miquik.cz/