V Jižní Koreji začíná Světové skautské jamboree. Čeští skauti u toho nemůžou chybět!

1. 8. 2023 Vše

Celosvětové skautské setkání se koná jednou za čtyři roky, do Jižní Koreje zamíří až 45 tisíc skautek a skautů z více než 150 zemí. Ze všech koutů Česka jich bude více než 420.

Foto: Joel Herrlin

Co začalo 1. srpna 1907 prvním táborem pro 20 kluků na britském ostrově Brownsea, je dnes největší globální výchovné hnutí pro děti a mladé lidi, pro 60 milionů holek, kluků a dospělých dobrovolníků. Dnes slavíme 116. narozeniny skautingu opravdu ve velkém stylu – začátkem 25. světového skautského jamboree v Jižní Koreji.

© Jean Pierre Pouteau

Na tábořiště v SaeManGeum už dorazily tisíce skautů a skautek ze všech koutů světa a další jsou na cestě. Zítra vše vypukne slavnostním ceremoniálem a následovat bude 9 dní plných pestrého programu a společných zážitků.

Foto: Yogendra Bhujel

Na účastníky Jamboree v Jižní Koreji čeká pestrý program: výlety, hry, sportovní klání, rukodělné dílny, hudební vystoupení a další aktivity zaměřené třeba na aktivní občanství, pomoc druhým, udržitelný rozvoj nebo vědu a techniku. Chybět nebude ani poznávání korejské kultury, přírody a tradic. Jamboree je jedinečná příležitost poznat lidi různých národností, kultur, jazyků a náboženství a zažít, jak moc dokáže skauting propojovat a usnadňovat hledání nových přátel.

Program se odehrává na velkém tábořišti, na místě zvaném SaeManGeum? Jak velkém? Člen švédského kontingentu Mattias Lindblad vytvořil tuto mapu, kde si můžete jednoduše porovnat Jamboree site třeba s městem, kde žijete: https://matli.net/jamboree/. Tábořiště je na břehu moře a nedaleko národního parku, který budou mít účastníci možnost prozkoumat.

Foto: Petr Kalousek

Z Česka na Jamboree vyrazila výprava čítající 420 skautů a skautek. Část z nich dnes ještě oproti původnímu plánu zůstala v Soulu, protože závěrečné přípravy tábořiště zkomplikovalo nepříznivé počasí. Trpělivost, veselá mysl a vynalézavost se budou na Jamboree hodit a my všem pevně držíme palce!

Jak představí čeští skauti naši zem světu?

V české expozici si návštěvníci budou moci prohlédnout skautské i lidové kroje, mapy, velkou lípu, která je provede ročními obdobími nebo turistické značení. Najdou tam také moderní technologie, jako je 3D tisk – tiskárna bude tisknout typické české podsadové stany, které letos slaví své 110. výročí! Pro hravé návštěvníky bude připravená také část s herní konzolí PlayStation, kde si budou moci vyzkoušet populární hry jako je Mafia, Beat Saber a další. Nezapomínáme ale ani na deskovky, třeba Člověče, nezlob se! či Terra Futura. A co takhle zkusit dostat Ježka z klece? Oblíbenou zábavou jsou taky ochutnávky, a tak si výprava zabalila spoustu českých dobrot.

Na jamboree tradičně vozíme i podsadový stan, český unikát, který vždy budí zasloužený obdiv. Tentokrát ho ale skauti budou vyrábět až na místě, protože ho kvůli pravidlům pro dopravu dřeva a vysoké ceně dopravy nemohli poslat kontejnerem.

Kontakt:
Barbora Trojak, skautská tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz
731 403 647

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Počet skautek a skautů v zemi roste od roku 2006,  letos překročil hranici 75 tisíc. Podle výzkumu agentury Ipsos (2023) by 9 z 10 rodičů či prarodičů doporučilo dětem členství ve skautském oddíle.
Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na
www.skaut.cz.