V Loučné nad Desnou vyroste Skautská jurta!

19. 11. 2022 Vše

V roce 2020 založilo několik přátel – skautů a skautek – oddíl na místě, kde skautování nemělo žádnou tradici – v Loučné nad Desnou. Za 2 roky fungování zcela naplnili kapacity a celá parta teď čítá šest desítek členů. Oddíl ale neměl vhodný prostor pro klubovnu, a tak se letos skauti rozhodli postavit si vlastní jurtu. Během několika měsíců na ni navíc zvládli na darujme.cz vysbírat skoro půl milionu.

V Loučné nad Desnou vyroste Skautská jurta!
V Loučné nad Desnou se v posledních týdnech kope, řeže, šroubuje a měří. Prakticky celý místní skautský oddíl – vedoucí, děti, rodiče i podporovatelé – se aktivně zapojuje do budování základů a příprav na finální postavení samotného stanu – Skautské jurty. Sami si staví svůj nový domov.

Místní skautský oddíl patří do šumperského skautského střediska a vyrostl opravdu rychle – během dvou let na šedesátku členů, z nichž je téměř 50 dětí. Kvůli svižnému růstu ale neměli odpovídající zázemí pro družinové schůzky a v obci bohužel nebyl k dispozici prostor, kde by mohla „kamenná“ klubovna vzniknout. A tak se rozhodli, že si zázemí vybudují sami. Protože chtějí být s dětmi co nejblíže přírodě a hledali co nejjednodušší a nejrychlejší variantu z pohledu schvalování na úřadech, shodli se na tom, že srdce oddílové činnosti bude pulzovat pod plachtou – v jurtě. Jurta je kruhový stan s dřevěnou podlážkou, kterou jako své obydlí využívají miliony lidí ve střední Asii. A skautům a skautkám v Loučné bude sloužit jako klubovna.

Na vybudování svého zázemí potřebovali skauti zhruba 600 tisíc a většinu z této částky se jim podařilo získat přes fundraisngový portál darujme.cz. Se sbírkou jim pomohla i Skautská nadace Jaroslava Foglara, která do výše 300 tisíc přidala ke každému daru polovinu darované částky. Po 100 tisících přispěly také obec Loučná a Nadace ČEZ.

„Moc fandíme a těšíme se na nové, vlastní zázemí, loučenského skautingu! Děkujeme moc za to, co děláte pro naše děti, a tím i pro nás všechny. Kéž všichni členové skautingu ze srdce hodnoty, kterým je učíte, prožívají a žijí, a děkujeme za vše, co to přináší,“ vzkázaly ke svému daru na darujme.cz Kačka a Inka Daňovy. Nelze než souhlasit. Držíme palce!