Najít kamarády
zažít dobrodružství

Velké výzvy a nekonečná dobrodružství i ve skautském videoklipu

22. 9. 2015 Vše

Se zářijovým začátkem nového skautského roku se skautské klubovny otevírají nejen skautkám a skautům, ale i holkám a klukům, kteří se skauty teprve stát chtějí. Začíná rok naplněný výpravami do přírody, schůzkami v klubovnách, rok plný výzev a dobrodružství, která vyvrcholí během následujícího léta na skautských táborech. Skautů a skautek každoročně přibývá a trend bude i letos jistě pokračovat.

Velké výzvy a nekonečná dobrodružství i ve skautském videoklipu

Se zářijovým začátkem nového skautského roku se skautské klubovny otevírají nejen skautkám a skautům, ale i holkám a klukům, kteří se skauty teprve stát chtějí. Začíná rok naplněný výpravami do přírody, schůzkami v klubovnách, rok plný výzev a dobrodružství, která vyvrcholí během následujícího léta na skautských táborech. Skautů a skautek každoročně přibývá a trend bude i letos jistě pokračovat.

Letošní září stráví skauti se sloganem „Skauting – velké výzvy, nekonečná dobrodružství“. Z něj vychází i videoklip z dílny kreativního studia DRUŽINA, který je ke spatření nejen na sociálních sítích, ale i ve vysílání České televize, v rámci podpory veřejnoprávního média neziskovým spolkům.

Videoklip s trochou filmové nadsázky a umělecké zkratky ukazuje skauting jako prostředí, které před mladého člověka klade výzvy a dává mu příležitost a chuť je překonávat. A co jsou to ty „výzvy“? Jak k tomu dojde, že mladý náctitelý člověk tráví noc na lodi nebo sám putuje nočním lesem?

Každý skaut a skautka během celoroční činnosti v oddíle plní takzvanou Stezku, která je nástrojem osobního rozvoje. Stezka má několik stupňů, každý stupeň se plní asi jeden rok a obsahuje úkoly rozdělené do mnoha tematických oblastí. Na konci každého stupně čekají na skauty a skautky jedna nebo dvě výzvy. Ty jsou tak výzvou i odměnou v jednom.

Výzvy mohou plnit jen ti, kteří dokončili daný stupeň Stezky. Plnit lze jen jednu dle vlastního výběru a podle toho, co člověka nejvíce láká, co ho baví a v čem je dobrý. Většina výzev se skautkám a skautům nabízí někdy kolem čtrnáctého nebo patnáctého roku, tedy v době, kdy ještě nejsou dospělí, ale také už nejsou dětmi a ve svém skautském oddíle postupně přejímají spoluzodpovědnost nejen sami za sebe, ale i za své mladší kamarády.

Za úspěšné splnění výzvy je udělena nášivka, kterou následně skaut hrdě nosí na svém kroji. Každý jiný skaut či skautka pak poznají, o co se jedná. Pokud se tak třeba vidí poprvé, hned mají o čem mluvit.

V průběhu plnění výzvy je, stejně jako při jakémkoli jiném programu, samozřejmě zajištěna bezpečnost každého zúčastněného. Oddílový vedoucí má zodpovědnost za bezpečný průběh vybraného dobrodružství. Navíc jsou vedoucí s dětmi v kontaktu během celého roku a vědí, kdo na co má, kde má kdo slabiny a zda má vůbec daný skaut či skautka dostatečné schopnosti a dovednosti ke splnění vybrané výzvy. Nevypadá to sice pak úplně tak dobrodružně jako v napínavém videoklipu, dokonce ani kolem lodě nebijí animované blesky, ale i ve skutečnosti je to velký zážitek.

Líbí se Vám videoklip „Skauting – velké výzvy, nekonečná dobrodružství“? Můžete jej sdílet svým přátelům ze skautského Facebooku (http://bit.ly/Vyzvy) nebo z YouTube (http://bit.ly/VyzvyYT).