Vodní skauti budou závodit na Slezské Hartě, čeká je Skautská regata

29. 4. 2019 Vše

Skautská regata, nebo také Skare, je každoroční jachtařský závod vodních skautů. Pro účast oddílů z celé země je považován za skautské mistrovství ČR v jachtingu. Letošní, již 25. ročník, se koná na přehradě Slezská Harta v termínu 1. – 5. května.

Vodní skauti budou závodit na Slezské Hartě, čeká je Skautská regata

Foto: David Urban

Závod je okruhový, postavený dle platných jachtařských pravidel ve tvaru trojúhelníku. Každá kategorie závodníků během víkendu dle schopností účastníků, času a přírodních podmínek jede více rozjížděk, z jejichž výsledků se pak stanoví celkové pořadí. Závodit se letos chystá rekordních 300 účastníků.

Foto: Martin Svoboda

„Skautská regata samozřejmě není pouze o závodění a měření jachtařských dovedností skautských oddílů a přístavů. Jde především o přátelské setkání skautů všech věkových kategorií se zájmem o jachting, sdílení praktických zkušeností se stavbou a údržbou lodí, přiblížení jachtingu suchozemským skautům  – mohou se také zúčastnit – a zábavu,“ vysvětluje hlavní organizátor akce, Tomáš Klindera. Tomu všemu je přizpůsoben doprovodný program závodního víkendu, ať už jde o jachtařskou školičku, tvůrčí dílny a hry pro mladší, workshopy pro starší nebo večerní posezení s kytarou. V sobotu na Skare dorazí i známý český mořeplavec Richard Konkolski.

Foto: Viribus Unitis, Ostrava

Závod samotný je dělen do několika kategorií – Q do 11 let, S do 15 let, R do 18 let, D, V a Open není věk omezený. Posádky kategorií Q, S, R, D, jedou na skautské třídové lodi – pramici  P550 s plachtami do 7m2 a v kategorii V do 12m2 plachet. V kategorii Open se jede na libovolné plachetnici (v majetku skauta, oddílu nebo přístavu) v kategorii OŽ – žáci do 18 let, OT libovolná třídová – okruhová plachetnice a ON jakákoliv jiná plachetnice. Závodu se každoročně účastní i skauti z okolních států. Bezpečnost během závodu zajišťuje Český červený kříž a Vodní záchranná služba.

Na konci soutěžního víkendu proběhne také závod o Modrou stuhu, kterého se mohou zúčastnit posádky starší 12 let na libovolné plachetnici. První pramice třídy P550 do 7m2 získá Malou modrou stuhu a první pramice s libovolným oplachtěním v cíli závodu Modré stuhy získá trofej Štít konstruktérů pro nejlépe připravenou třídovou loď a první pramice třídy P550 do 7m2

Vodní skauti jsou součástí českého skautingu již od roku 1918, v Junáku – českém skautu je jich více než 5 tisíc. Klasický skautský program je u vodních skautů obohacený o sjíždění řek, plachtění, tréninky na bazénu a v zimě často běžky a sjezdové lyže, tedy vodu ve všech skupenstvích. Čeští vodní skauti nejčastěji používají pramici P550, unikátní plavidlo, které je možné oplachtit a skvěle se hodí pro skautský program malých týmů – družin.

První veřejné vystoupení československých vodních skautů proběhlo téměř přesně před sto lety: 16. – 18. května 1919 předváděli hry, cvičení a závody na tzv. Jarních dnech a vzbudili svými aktivitami velký zájem. Zakladatelem vodního skautingu u nás byl Josef Rössler-Ořovský, od jehož narození letos v červnu uplyne 150 let.

Kontaktní osoby na místě:

Tomáš Klindera

Klára Abendrothová